Słowacja przekazała Ukrainie 13 myśliwców MiG-29

Słowackie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Bratysława przekazała Ukrainie 13 myśliwców MiG-29, do czego kraj ten wcześniej się zobowiązał.

Publikacja: 17.04.2023 09:35

Słowacki MiG-29

Słowacki MiG-29

Foto: Konflikty.pl (Attribution or Attribution), via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 418

Słowacja jest jedynym jak dotąd - obok Polski - krajem Zachodu, który przekazał Ukrainie myśliwce.

Kto pilnuje nieba nad Słowacją?

Polska - jak mówił w czasie kwietniowej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda - przekazała Ukrainie osiem myśliwców MiG-29 i przygotowuje się do przekazania kolejnych sześciu takich myśliwców.

O tym, że Słowacja przekaże wszystkie swoje myśliwce MiG-29 Ukrainie, mówił w połowie marca premier Słowacji, Eduard Heger.

- Przekażemy te MiG-i Ukrainie, aby mogła chronić cywilów przed bombami, które spadają na ich domy, które są powodem tego, że ludzie giną na Ukrainie - mówił Heger.

Czytaj więcej

Antyrządowy protest w Czechach. Demonstranci chcą pokoju na Ukrainie

We wrześniu Słowacja wycofała wszystkie swoje myśliwce MiG-29 ze służby w Siłach Powietrznych tego kraju. Od września przestrzeń powietrzną nad Słowacją zaczęły patrolować samoloty z Polski i Czech.

Wycofane ze służby w słowackich Siłach Powietrznych MiG-i mają zastąpić myśliwce F-16 - pierwsze maszyny tego typu Słowacja ma otrzymać w 2023 roku.

Myśliwce MiG-29 z Polski dla Ukrainy

Andrzej Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców MiG-29 Ukrainie w rozmowie z CNN 8 marca. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

Niemcy wydały zgodę na reeksport na Ukrainę tych polskich myśliwców MiG-29, które Polska pozyskała od Niemiec

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

5 kwietnia Andrzej Duda, w czasie wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego potwierdził, że pierwsze MiG-i z Polski są już na Ukrainie.

Przed kilkoma dniami Niemcy wydały zgodę na reeksport na Ukrainę tych polskich myśliwców MiG-29, które Polska pozyskała od Niemiec.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Słowacja jest jedynym jak dotąd - obok Polski - krajem Zachodu, który przekazał Ukrainie myśliwce.

Kto pilnuje nieba nad Słowacją?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Krzyk rozpaczy Niemca skazanego na karę śmierci. Mińsk i Moskwa szantażują Berlin?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"