Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nakreślił pod koniec stycznia w Bundestagu czerwone linie dla dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, wykluczając dostarczenie samolotów bojowych lub rozmieszczenie wojsk lądowych. Kilka dni wcześniej niemiecki rząd zapowiedział przekazanie czołgów Leopard Ukrainie oraz wydał zgodę na dostarczenie ich przez inne użytkujące je kraje.
W ostatnim okresie część państw wspierających Ukrainę wywierała presję na Niemcy, by te zgodziły się na eksport czołgów Leopard na Ukrainę. W odpowiedzi Scholz przekonywał, że jego „ostrożne” podejście było słuszne i że potrzeba było czasu na wynegocjowanie sprawy dostaw czołgów z partnerami. Jednocześnie niemiecki kanclerz podkreślił ponownie, że nie zmieniło się stanowisko Berlina w sprawie innego wsparcia dla ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Rozmowy na temat demontażu Rosji należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ dekolonizacja Federacji Rosyjskiej jest jedynym zabezpieczeniem przed jej imperialnymi ambicjami - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
W sondażu, przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski, pracownia United Surveys zapytała, jak Polacy oceniają postawę Niemiec ws. pomocy Ukrainie w osiągnięciu wygranej w wojnie z Rosją. 56,5 proc. ankietowanych odpowiedziało na tak zadane pytanie negatywnie. Zdecydowanie złą opinię o działaniach niemieckich władz wyraziło 25,8 proc. respondentów, a jeszcze więcej - 30,7 proc. - myśli „raczej źle” o wahaniach gabinetu Scholza.