Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że sytuacja w Donbasie staje się jeszcze poważniejsza.
Rzecznik mołdawskiego MSZ, Daniel Voda, reagując na słowa Ławrowa stwierdził, że "kurs obrany przez Kiszyniów ma na celu wejście do UE".
- To jest projekt realizowany przez nasz kraj, wspierany przez wszystkich obywateli - podkreślił Voda.
- Mołdawia i Mołdawianie, niezależnie od ich politycznych i geopolitycznych preferencji, chcą pokoju, wolności i demokracji. Będziemy wdzięczni jeśli wszystkie kraje świata, w tym Federacja Rosyjska, uszanowały decyzję naszych obywateli - dodał.
Czytaj więcej
Konstantin Jefremow, były porucznik rosyjskiej armii, który zbiegł na Zachód i jest uznawany przez Moskwę za zdrajcę i dezertera, w rozmowie z BBC przyznaje, że rosyjska armia dopuszczała się na Ukrainie tortur wobec Ukraińców.
Ławrow mówił wcześniej, że Zachód "postawił na czele prezydenta Mołdawii" obecną prezydent, Maię Sandu, "metodami dalekimi od wolnego, demokratycznego wyboru".
- Ma ona rumuńskie obywatelstwo, jest gotowa połączyć się z Rumunią i, generalnie, jest gotowa niemal na wszystko - dodał Ławrow przekonując m.in. że Sandu chciałaby, aby jej kraj wstąpił do NATO (obecnie Mołdawia jest krajem neutralnym - red.).
Mołdawia w czasach ZSRR wchodziła w skład Związku Radzieckiego
Według Ławrowa w związku z pronatowskimi dążeniami Mołdawii, Zachód odmawia wznowienia rozmów w formacie 5+2 w kwestii rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu (na terenie tej samozwańczej republiki, znajdującej się w granicach Mołdawii, stacjonują m.in. rosyjskie siły pokojowe).
- Kiedy pojawił się rząd, który jest gotów rozwiązać problem siłą i nalega na wydalenie naszych sił pokojowych, które strzegą składów amunicji (...) nie potrzeba formatu negocjacji. Potrzeba tylko wsparcia władz - stwierdził Ławrow.
Wiosną 2022 roku pojawiły się doniesienia, które ostatecznie się nie potwierdziły, że Rosja zamierza rozszerzyć konflikt na Ukrainie na graniczącą z Ukrainą Mołdawię. Wielu analityków wojskowych zwracało uwagę, że Mołdawia mogłaby być zagrożona rosyjską inwazją, gdyby Rosjanom udało się zająć Odessę.
Mołdawia w czasach ZSRR wchodziła w skład Związku Radzieckiego jako jedna z 16 republik związkowych.