Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

- Brytyjskie myśliwce Typhoon i F-35 są bardzo zaawansowane technicznie, potrzeba miesięcy, by nauczyć się nimi latać, biorąc to pod uwagę uważamy, że nie jest praktyczne wysłanie ich na Ukrainę - powiedział rzecznik Sunaka.

- Będziemy nadal dostarczać i przyspieszać pomoc wojskową dla Ukrainy i słuchać uważnie ich żądań - dodał.

Rzecznik mówił, że w przypadku myśliwców "czynnikiem ograniczającym jest czas niezbędny do nauki ich obsługi, ponieważ są one bardzo skomplikowanym sprzętem".

Czytaj więcej

Guy Verhofstadt: Rosja nie najechałaby Ukrainy, gdyby nie Brexit

- Ale zbadamy, co możemy jeszcze zrobić, by wesprzeć Ukrainę - podsumował.

Rzecznik Sunaka wypowiedział się po tym, jak Joe Biden, pytany o to czy USA zamierzają dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16, odpowiedział "nie".

Rzecznik brytyjskiego premiera zaznaczył jednocześnie, że Sunak ocenił, iż "przedłużający się impas" w wojnie na Ukrainie, będzie sprzyjał Rosji, dlatego Wielka Brytania jest za przyspieszeniem przekazywania pomocy Kijowowi.

Będziemy nadal dostarczać i przyspieszać pomoc wojskową dla Ukrainy i słuchać uważnie ich żądań

Rzecznik brytyjskiego premiera, Rishiego Sunaka

- Premier zdecydował, że jest szansa, by przyspieszyć wsparcie Wielkiej Brytanii (dla Ukrainy) i, pracując blisko z sojusznikami, stworzyć Ukrainie najlepszą szansę na sukces i wykorzystać jak najbardziej okienko możliwości, w czasie gdy Rosjanie są w defensywie.

Od kilku dni strona ukraińska domaga się od zachodnich partnerów dostarczenia jej zachodnich myśliwców, które miałyby pomóc Ukrainie w utrzymaniu inicjatywy w trwającej już od niemal roku wojnie.

Przekazania Ukrainie swoich myśliwców nie wyklucza Francja.