Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o konieczności sformowania "pancernej pięści wolności".
"Rosyjskie siły wznowiły działania ofensywne, zwłaszcza ograniczone ataki lądowe, w dwóch głównych sektorach frontu, w ostatnich kilku dniach - w centralnej części obwodu zaporoskiego (...) i w rejonie Wuhłedaru, w zachodniej części obwodu donieckiego" - czytamy w analizie ISW.
"Przedstawiciele ukraińskich władz wskazują, że te ataki są prowadzone przez niewielkie grupy uderzeniowe w sile drużyny, liczące 10-15 osób, a ich celem jest rozproszenie ukraińskich linii obronnych" - piszą analitycy think tanku.
Czytaj więcej
Denis Puszylin, przywódca separatystycznej, samozwańczej, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, nielegalnie anektowanej przez Kreml jesienią 2022 roku twierdzi, że rosyjskie jednostki, w tym najemnicy z Grupy Wagnera, zbliżyły się do Bachmutu.
"Rozmiar i natura tych ataków wskazuje, że (...) mają one na celu raczej odwrócenie uwagi i związanie ukraińskich sił w różnych odcinkach frontu niż te, niż podjęcie zdecydowanych wysiłków na rzecz wznowienia operacji ofensywnych, w celu zdobycia nowych pozycji w środkowej części obwodu zaporoskiego i w zachodniej części obwodu donieckiego" - czytamy w analizie.
Jednocześnie ISW zauważa, że w tym samym czasie "tempo rosyjskich działań wokół Bachmutu, prowadzonych przez Grupę Wagnera, wydaje się spadać".
Grupie Wagnera nie udało się spełnić obietnicy zdobycia Bachmutu, ponieważ nie była w stanie poczynić postępów, poza niewielkimi taktycznymi zdobyczami w Sołedarze
Fragment analizy ISW
"Po zajęciu przez Rosjan Sołedaru w połowie stycznia, ataki na Bachmut i pobliskie miejscowości najwyraźniej ustały, co sugeruje, że rosyjska operacja ofensywna mająca na celu zajęcie Bachmutu osiągnęła punkt kulminacyjny" - pisze ISW.
"Grupie Wagnera nie udało się spełnić obietnicy zdobycia Bachmutu, ponieważ nie była w stanie poczynić postępów, poza niewielkimi taktycznymi zdobyczami w Sołedarze i innych okolicznych małych miejscowościach. Rosyjskie dowództwo wojskowe mogło, w związku z tym, zdecydować się o depriorytyzacji działań wokół Bachmutu po uznaniu, że jest małe prawdopodobieństwo, by Grupa Wagnera mogła rzeczywiście zająć tę miejscowość" - czytamy w analizie.
ISW sugeruje, że ataki prowadzone obecnie w rejonie frontu w obwodzie zaporoskim i w zachodniej części obwodu donieckiego, mogą mieć na celu "zalanie rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pozytywną narracją, która ma skompensować niepowodzenia wokół Bachmutu".