Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po długich walkach Rosjanom udało się obejść Bachmut od zachodu.
ISW odnotowuje, że z oceną sytuacji think tanku zgadza się ukraiński wywiad, który podaje, że Rosjanie przygotowują duży wysiłek ofensywny na wiosnę i wczesne lato 2023 roku.
"Częściowo potwierdza to szacunki ISW, że Rosjanie mogą podjąć zdecydowane działania w nadchodzących miesiącach" - czytamy w analizie think tanku.
"Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (GUR), Wadym Skibicki, stwierdził 20 stycznia, że wiosna i wczesne lato 2023 roku będą decydujące dla losów wojny i potwierdził, że GUR obserwuje przesłanki wskazujące, iż Rosja przegrupowuje siły, by przygotować 'wielką ofensywę' w obwodach donieckim i ługańskim" - pisze ISW.
Czytaj więcej
Od dwóch miesięcy na Ukrainie nie dochodzi do poważnych zmian w przebiegu linii frontów, mimo ciężkich strat ponoszonych przez wojska rosyjskie i ukraińskie - odnotowuje agencja Reutera.
"Skibicki stwierdził także, że jest mało prawdopodobne, by Rosjanie przeprowadzili atak z terytorium Białorusi lub na południowej Ukrainie" - czytamy w analizie.
Wywiad wojskowy Ukrainy obserwuje przesłanki wskazujące, iż Rosja przegrupowuje siły, by przygotować 'wielką ofensywę' w obwodach donieckim i ługańskim
Fragment analizy ISW
ISW pisze następnie, że analitycy think tanku już wcześniej szacowali, iż rosyjskie siły mogą przygotowywać się do decydującego wysiłku (ofensywnej lub defensywnej natury) w obwodzie ługańskim i "obserwowali przerzucenie wojsk konwencjonalnych, takich jak elementy Sił Powietrzno-Desantowych na oś Swatowe-Kreminna po wycofaniu się Rosjan z obwodu chersońskiego (z zachodniego brzegu Dniepru - red.).
"ISW również utrzymuje, że jest wysoce nieprawdopodobne, by Rosjanie planowali wznowić ofensywę przeciw północnej Ukrainie z kierunku Białorusi" - czytamy też w analizie.
Wobec rosyjskich planów - podkreśla ISW - bardzo ważne jest dalsze wsparcie zachodnich partnerów, by zapewnić, że Ukraina nie straci inicjatywy wobec wznowienia przez Rosjan działań ofensywnych.