Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

ISW odnotowuje, że z oceną sytuacji think tanku zgadza się ukraiński wywiad, który podaje, że Rosjanie przygotowują duży wysiłek ofensywny na wiosnę i wczesne lato 2023 roku.

"Częściowo potwierdza to szacunki ISW, że Rosjanie mogą podjąć zdecydowane działania w nadchodzących miesiącach" - czytamy w analizie think tanku.

"Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (GUR), Wadym Skibicki, stwierdził 20 stycznia, że wiosna i wczesne lato 2023 roku będą decydujące dla losów wojny i potwierdził, że GUR obserwuje przesłanki wskazujące, iż Rosja przegrupowuje siły, by przygotować 'wielką ofensywę' w obwodach donieckim i ługańskim" - pisze ISW.

Czytaj więcej

Przedstawiciel wywiadu Ukrainy: Wiosna i wczesne lato zdecydują o losach wojny

"Skibicki stwierdził także, że jest mało prawdopodobne, by Rosjanie przeprowadzili atak z terytorium Białorusi lub na południowej Ukrainie" - czytamy w analizie.

Wywiad wojskowy Ukrainy obserwuje przesłanki wskazujące, iż Rosja przegrupowuje siły, by przygotować 'wielką ofensywę' w obwodach donieckim i ługańskim

Fragment analizy ISW

ISW pisze następnie, że analitycy think tanku już wcześniej szacowali, iż rosyjskie siły mogą przygotowywać się do decydującego wysiłku (ofensywnej lub defensywnej natury) w obwodzie ługańskim i "obserwowali przerzucenie wojsk konwencjonalnych, takich jak elementy Sił Powietrzno-Desantowych na oś Swatowe-Kreminna po wycofaniu się Rosjan z obwodu chersońskiego (z zachodniego brzegu Dniepru - red.).

"ISW również utrzymuje, że jest wysoce nieprawdopodobne, by Rosjanie planowali wznowić ofensywę przeciw północnej Ukrainie z kierunku Białorusi" - czytamy też w analizie.

Wobec rosyjskich planów - podkreśla ISW - bardzo ważne jest dalsze wsparcie zachodnich partnerów, by zapewnić, że Ukraina nie straci inicjatywy wobec wznowienia przez Rosjan działań ofensywnych.