Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 318

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sankcje zostały nałożone na 119 osób, w tym na ideologa Aleksandra Dugina, reżysera Nikitę Michałkowa, sopranistkę Annę Netrebko, propagandzistkę Margaritę Simonian, zwycięzcę Eurowizji Dimę Biłana. 

Na liście znaleźli się też urodzony w Bułgarii rosyjski piosenkarz pop Philipp Kirkorow, zagorzały zwolennik Putina, oraz rosyjski komik Jewgienij Petrosjan, który ostatnio chwalił rosyjską agresję w noworocznym programie telewizyjnym. Inne osoby usankcjonowane przez Zełenskiego to ukraińska prezenterka telewizyjna Żanna Badojewa, która nadal pracuje w Rosji; ukraińska piosenkarka Lolita Miliawska, która wspierała aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku i rozpowszechniała rosyjską narrację o jej wojnie z Ukrainą, oraz urodzony na Ukrainie piłkarz Anatolij Tymoszczuk.

Na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak nazwał osoby objęte sankcjami „propagandystami śmierci”, którzy zostali objęci sankcjami za „bezpośrednie lub pośrednie wezwania do zabijania, chwytania, kradzieży na Ukrainie”.