00:03
07.01.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 319
23:45
07.01.2023

CNN: Turcja pracuje nad przedłużeniem zawieszenia broni 

Rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin, powiedział CNN, że Turcja pracuje nad ustanowieniem długoterminowego zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą.

23:26
07.01.2023

Rosja może wysadzić zaporę w obwodzie ługańskim, aby spowolnić postęp Ukrainy

Siły rosyjskie mogą wysadzić w powietrze tamę na zbiorniku Swatowe w obwodzie ługańskim - poinformowało Narodowe Centrum Oporu Ukrainy.

23:13
07.01.2023

Rosja atakuje obwód charkowski i Zaporoże

Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na społeczność Merefa pod Charkowem raniąc jedną osobę - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Siniehubow. Służby ratownicze są na miejscu, powiedział Seniehubov.

Siły rosyjskie zaatakowały również obrzeża Zaporoża - poinformował pełniący obowiązki burmistrza Anatolij Kurtiew, dodając, że wkrótce zostaną podane dalsze szczegóły.

23:00
07.01.2023

"Zawieszenie broni" oficjalnie zakończone, słychać eksplozje w Charkowie

O ostrzale donoszą korespondencji Al Jazeery.

22:43
07.01.2023

Rosjanie zrzucili ładunki wybuchowe z drona na wioskę w regionie sumskim

W ciągu dnia rosyjskie wojsko zaatakowało społeczności Welyka Pysariwka i Szalyhine w regionie Sumy.

„Społeczność Welyka Pysariwka: wróg zrzucił dwa ładunki wybuchowe z drona na podwórko jednego z mieszkańców. Cudem mężczyzna nie został ranny” – napisał na Telegramie Dmytro Żywycki, szef Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Zaatakowana została również społeczność Szalyhine. Rosjanie dwukrotnie otworzyli ogień z karabinów maszynowych, łącznie zarejestrowano 17 pocisków.

Nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód.

22:11
07.01.2023

W Mariupolu zauważono aktywność militarną Rosjan

W Mariupolu siły oporu odnotowują aktywność wojskową wroga – przemieszczanie się sprzętu i personelu.

„Rejestrujemy działania militarne w Mariupolu: konwój dwóch zestawów przeciwlotniczych S-300, 10 traktorów (w tym trzy załadowane pojazdy Gwardii Rosyjskiej) i dwie cywilne (pozornie) ciężarówki w towarzystwie milicji okupacyjnej przez centrum Mariupola - kierunek Manhusz-Berdiańsk. Ciekawe, że siedem ciągników jest pustych, sprzęt okupantów prawdopodobnie „zmęczył się” i potrzebuje długiego odpoczynku w bazie naprawczej” – napisał na Telegramie doradca burmistrza Mariupola Petro Andruszczenko.

Ponadto zauważono ruch ciężarówki z amunicją, personelem i transporterami opancerzonymi w kierunku Doniecka.

21:55
07.01.2023

Sztab Generalny: Rosja przeprowadza ataki pomimo rzekomego „świątecznego rozejmu” Kremla

Siły rosyjskie kontynuowały ostrzał ukraińskich pozycji wojskowych z moździerzy, artylerii i czołgów, pomimo proponowanego przez Kreml zawieszenia broni w czasie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia - poinformował Sztab Generalny Ukrainy 7 stycznia.

21:33
07.01.2023

Zełenski: Mówili tam coś o rzekomym zawieszeniu broni

Czytaj więcej

Zełenski: Świat jeszcze raz widzi, jak fałszywe są słowa Moskwy
21:15
07.01.2023

Siły rosyjskie ponownie ostrzeliwują Nikopol

W Boże Narodzenie siły rosyjskie ostrzeliwały Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim.

„Po południu rosyjskie siły okupacyjne ostrzeliwały rejon Nikopola. Otworzyły ogień z artylerii lufowej” – poinformowała na Facebooku służba prasowa Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Obecnie nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach spowodowanych ostrzałem.

20:55
07.01.2023

Prigożyn chce ukryć najemników pod ziemią

Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, chce zdobyć Bachmut, aby móc tam przechowywać żołnierzy i czołgi w „podziemnych miastach”.

- Wisienką na torcie jest system kopalń Soledar i Bachmut, który w rzeczywistości jest siecią podziemnych miast. To nie tylko (ma zdolność utrzymywania) dużej grupy ludzi na głębokości 80 – 100 metrów, ale czołgi i bojowe wozy piechoty też mogą się przemieszczać - powiedział Prigożyn.

20:33
07.01.2023

"W Rosji życie żołnierza niewiele się liczy"

Czytaj więcej

Niemiecki historyk: W Rosji życie żołnierza niewiele się liczy
20:05
07.01.2023

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w przyszłym tygodniu

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w najbliższy piątek, 13 stycznia, aby omówić sytuację na Ukrainie.

Spotkanie odbędzie się w godzinach popołudniowych w formie briefingu. Temat: „Utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy”.

19:45
07.01.2023

Ukraińska straż graniczna odparła rosyjski atak w pobliżu Bachmutu

 Ukraińska straż graniczna odparła natarcie wojsk rosyjskich w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim, zabijając dowódcę jednostki - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

19:30
07.01.2023

Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały dziś 21 pozycji wroga

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły naloty na 21 rejonów koncentracji wroga oraz trzy naloty na pozycje przeciwlotniczych systemów rakietowych.

„W ciągu dnia samoloty Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły naloty na 21 obszarów zabudowanych wroga, a także trzy ataki na pozycje systemów obrony przeciwlotniczej. Nasze siły rakietowe i artyleryjskie uderzyły w cztery obszary koncentracji siły roboczej i dwa składy amunicji wroga” – podano w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowanym na Facebooku.

19:10
07.01.2023

Sankcje na ponad 100 rosyjskich celebrytów

Czytaj więcej

Michałkow, Netrebko, Simonian. Zełenski nakłada sankcje na 119 rosyjskich celebrytów
18:45
07.01.2023

Media: Zełenski odbiera ukraińskie obywatelstwo 13 duchownym związanym z Rosją

Prezydent Wołodymyr Zełenski odebrał obywatelstwo ukraińskie 13 duchownym cerkwi ukraińskiej powiązanej z Rosją, według źródeł cytowanych przez ukraiński portal Liwy Bereh.

18:21
07.01.2023

Ukraińska armia twierdzi, że nadal kontroluje Sołedar pomimo rosyjskich ataków

Miasto Sołedar, niedaleko Bachmutu w obwodzie donieckim, jest nadal pod kontrolą ukraińską pomimo brutalnych rosyjskich ataków - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Ukrainy.

17:54
07.01.2023

Rosyjski miliarder oddał majątek dzieciom

Tuz przed inwazja Kremla na Ukrainę Roman Abramowicz przekazał większość majątku swoim dzieciom.

Czytaj więcej

Roman Abramowicz przekazał swoim dzieciom miliardy dolarów
17:25
07.01.2023

W obwodzie ługańskim partyzanci zniszczyli linię kolejową

W okupowanej części obwodu ługańskiego, w pobliżu miejscowości Szczastia, partyzanci zniszczyli tory kolejowe, którymi rosyjscy najeźdźcy przewozili sprzęt wojskowy i amunicję.

Poinformował o tym szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj na Telegramie. „Wieczorem 6 stycznia w pobliżu Szczastii improwizowany ładunek wybuchowy został użyty do zniszczenia linii kolejowej między miastem Ługańsk a wsią Lantratiwk” – napisał Haidai.

Według urzędnika ustalono wcześniej, że wskazany odcinek linii kolejowej jest wykorzystywany przez Rosjan do transportu sprzętu wojskowego, siły roboczej i amunicji. W przeciwnym kierunku najeźdźcy wysyłają ukraińskie zboże na terytorium Rosji.

17:06
07.01.2023

Finlandia przygotowuje 12. pakiet pomocy dla Ukrainy

Finlandia przygotowuje kolejny pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy, o której decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach - napisał na Twitterze minister obrony Mikko Savola.

„Finlandia wspiera Ukrainę. Przygotowujemy 12. pakiet pomocowy. Decyzje zostaną podjęte w najbliższych tygodniach” – napisał. Zdaniem ministra ze względów bezpieczeństwa zawartość pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa nie jest ujawniana.

16:43
07.01.2023

Biały Dom wzywa Rzym do udzielenia Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej

Administracja Bidena wezwała włoski rząd do jak najszybszego dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej. Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, powiedział doradcy dyplomatycznemu włoskiego premiera Francesco Talo, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Włoska gazeta "La Repubblica" poinformowała, że w rozmowie z Sullivanem Talo potępił rosyjską inwazję i potwierdził gotowość do udzielenia dodatkowej pomocy. Źródła podały, że dotyczyło to w szczególności „wsparcia stabilności energetycznej Ukrainy i sprzętu wojskowego”.

Dodano, że Waszyngton specjalnie zwrócił się do Rzymu o dostarczenie Ukrainie włosko-francuskiego kompleksowego systemu obrony powietrznej SAMP/T.

16:27
07.01.2023

Niemcy nie są już zależni od rosyjskiego gazu

 Nasz zachodni sąsiad wyraźnie więcej gazu sprowadza z Norwegii niż z Rosji.

Czytaj więcej

Największym dostawcą gazu do Niemiec nie jest już Rosja
16:10
07.01.2023

Niezależna Cerkiew Prawosławna Ukrainy po raz pierwszy odprawiła nabożeństwo bożonarodzeniowe w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej

Czytaj więcej

Cerkiew Prawosławna Ukrainy po raz pierwszy odprawiła nabożeństwo w Ławrze Peczerskiej
15:46
07.01.2023

Chiny kupią gaz z Turkmenistanu

 Pekin nie chce tylko gazu od Gazpromu, woli dywersyfikację dostaw.

Czytaj więcej

Turkmenistan zbuduje kolejny gazociąg do Chin
15:30
07.01.2023

Narodowy Bank Ukrainy: Rezerwy walutowe wzrosły w grudniu o 1,9%, wciąż poniżej poziomu przedwojennego

Według Narodowego Banku, rezerwy walutowe Ukrainy osiągnęły 28,5 miliarda dolarów na dzień 1 stycznia. Liczba ta jest wciąż niższa niż wartość sprzed wojny wynosząca prawie 31 miliardów dolarów.

15:14
07.01.2023

Rosyjski senator: Decyzja Macrona może wciągnąć NATO w konfrontację z Rosją

Decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty AMX-10 RC może doprowadzić do starcia między Rosją a NATO - ocenił rosyjski senator Aleksiej Puszkow na swoim kanale na Telegramie. „Sama w sobie decyzja Paryża o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty nie zmieni przebiegu wojny. Może jednak stać się prologiem do dostaw innego uzbrojenia ofensywnego na Ukrainę, co wiąże się z wciągnięciem NATO w bezpośrednią konfrontację militarną z Rosją” – napisał przewodniczący senackiej komisji ds. polityki informacyjnej i współpracy z mediami. Jego zdaniem decyzja Macrona mówi też wiele o nastrojach w Europie i „stopniu jej rozgoryczenia wobec Rosji”.

14:59
07.01.2023

Morawiecki: Polska buduje koalicję ws. przekazania czołgów Ukrainie

- Sami, jako Polska, bez szerszej koalicji nie zamierzamy teraz przekazywać tych czołgów - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zapytany na konferencji prasowej, czy rząd rozważa przekazanie czołgów Leopard niemieckiej produkcji Ukrainie.

Czytaj więcej

Morawiecki: Sama Polska nie przekaże czołgów Leopard Ukrainie. „Budujemy szerszą koalicję”
14:37
07.01.2023

Rosjanie wywieźli do Moskwy 300 dzieci z obwodów donieckiego i ługańskiego

Rosyjscy najeźdźcy wywieźli do Moskwy na „leczenie” 300 dzieci z okupowanych regionów obwodu donieckiego i ługańskiego - przekazała ukraińska administracja obwodu ługańskiego. „Trudno sobie wyobrazić, ile dzieci z regionu zostało deportowanych do innych miejscowości Federacji Rosyjskiej pod pretekstem hospitalizacji” – dodano w opublikowanym komunikacie. Wcześniej Ukraińcy informowali, że okupanci wywieźli do Rosji około 2000 dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy na „święta noworoczne”.

14:10
07.01.2023

Ukraińcy zaskoczeni rosyjskim atakiem na Soledar

Nocne uderzenie było zaskakujące i na tyle mocne, że część ukraińskich oddziałów w pośpiechu wycofała się ze swoich pozycji w centrum górniczego miasteczka, które przed wojną liczyło niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców.

Czytaj więcej

Żadnego zawieszenia broni na froncie. Ciężkie walki w kolejnej miejscowości w obwodzie donieckim
14:04
07.01.2023

Kolejne spotkanie „Ramstein” 20 stycznia

Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy w formacie Ramstein odbędzie się 20 stycznia - poinformowało Ministerstwo Obrony Niemiec. „W ramach przygotowań do zbliżającego się spotkania (...) minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przeprowadziła rozmowę telefoniczną z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, podczas której omówiono m.in. aktualną sytuację na Ukrainie i sposób koordynacji dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w szczególności w zakresie bojowych wozów piechoty i przeciwlotniczego systemu rakietowego Patriot” – czytamy w komunikacie.

13:35
07.01.2023

Finlandia przygotowuje 12. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Finlandia przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował na Twitterze Mikko Savola, tymczasowy minister obrony Finlandii. Savola został mianowany na stanowisko dwa dni temu po tym, jak Antti Kaikkonen udał się na urlop ojcowski.

Poprzedni, 11. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 28,8 mln euro, został ogłoszony 20 grudnia. „Finlandia wspiera Ukrainę. Przygotowujemy 12. pakiet pomocowy. Decyzje zapadną w najbliższych tygodniach. Zawartość pakietu jest przygotowywana wspólnie z Siłami Zbrojnymi, a my staramy się nie osłabiać własnych zdolności obronnych" - napisał Savola.

13:08
07.01.2023

Rosjanie ostrzelali w ciągu dnia siedem regionów Ukrainy, są zabici i ranni

Wojska rosyjskie ostrzeliwały w ciągu ostatniej doby siedem regionów Ukrainy, zabijając i raniąc cywilów - podaje Ukrinform w podsumowaniu doniesień obwodowych administracji wojskowych. W Kurachowie (obwód doniecki) trafiony został oddział zakaźny kurachowskiego szpitala. Leczono tam 21 pacjentów, ranny został pracownik szpitala. Z kolei w Chersoniu pocisk zniszczył remizę strażacką. Zginął jeden strażak, czterech innych zostało rannych.

12:38
07.01.2023

„Zawieszenie broni” po rosyjsku: ostrzelano obwód zaporoski, są zniszczenia

W obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby 16 osad. Otrzymano 13 zgłoszeń o zniszczeniu domów i obiektów infrastruktury - poinformowała w sobotę obwodowa administracja wojskowa z Zaporoża.

12:11
07.01.2023

Ani jeden rosyjski okręt nie wypłynął na Morze Czarne

Do służby bojowej na Morzu Czarnym w sobotę 7 stycznia Rosja nie wysłała ani jednego statku - poinformowała na Telegramie Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy. Na Morzu Azowskim, według Ukraińców, najeźdźcy nadal kontrolują transport morski, utrzymując w służbie bojowej dwa okręty. Z kolei po Morzu Śródziemnym pływa dziewięć rosyjskich okrętów, posiadających na pokładzie łącznie 72 rakiet Kalibr.

11:44
07.01.2023

Patriarcha Cyryl nazwał Rosjan i Ukraińców jednym narodem

Rosyjski duchowny ocenił też, że prawosławie na Ukrainie „zostanie zachowane”. - Ale aby zachować prawosławie, w tych warunkach konieczne jest składanie ofiar - mówił w świątecznym wywiadzie dla rosyjskiej państwowej telewizji.

Czytaj więcej

Cyryl: Na Ukrainie robi się wszystko, aby w oczach Ukraińców Rosja naprawdę stała się wrogiem
10:16
07.01.2023

280 brytyjskich generatorów trafiło do Mikołajowa

Miasto Mikołajów otrzymało 280 generatorów z Wielkiej Brytanii. „W warunkach ciągłego ostrzału systemu energetycznego, generatory gwarantują niezawodną pracę placówek medycznych, obiektów infrastruktury krytycznej oraz Punktów Niezwyciężoności” - zwróciła uwagę ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

10:48
07.01.2023

Przedstawiciel Cerkwi: Pacyfizm nie jest dogmatem religijnym, ale ideologią polityczną, która dzieli ludzi

- Osobiście nie uważam się za uprawnionego do osądzania tych, którzy wyjechali. To ich wolna wola. Mogą być różne powody takich wyjazdów, ale na pewno nie mogę zaakceptować jednego z nich - nienawiści do mojej ojczyzny - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti Władimir Legojda, przewodniczący synodalnego wydziału ds. relacji między Kościołem, społeczeństwem i mediami Patriarchatu Moskiewskiego. Ocenił, że robienie „propagandowego show” z wyjazdów oraz „próby przypodobania się nowemu suwerenowi” są „przygnębiające”. Jednocześnie dodał, że ofiarna służba wojskowa zawsze otrzymywała kościelne błogosławieństwo. - Pacyfizm nie jest dogmatem religijnym, ale ideologią polityczną, która wbrew deklaracjom często tylko dzieli ludzi. Kościół nigdy nie wiązał się z żadnym z ruchów politycznych, również z tym - zapewniał przedstawiciel aktywnie wpierającej Kreml Cerkwii.

10:19
07.01.2023

3 tys. pracowników elektrowni w Enerhodarze zmuszono do uzyskania rosyjskich paszportów

„Rosyjscy najeźdźcy nadal wywierają presję psychiczną i fizyczną na ludność cywilną na tymczasowo okupowanych terytoriach” - czytamy w porannym komunikacie, opublikowanym przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W szczególności w mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim rosyjskie siły okupacyjne zmusiły około 3 tys. pracowników Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do uzyskania tzw. rosyjskich paszportów. W mieście, poprzez grożenie przedsiębiorcom grzywnami i konfiskatą mienia, wycofana została z obiegu ukraińska hrywna. Znacząco wzrosła liczba lokali mieszkalnych, przejętych przez okupantów i opuszczonych przez przymusowych migrantów” - podkreślono.

09:50
07.01.2023

Dwie cywilne ofiary rosyjskich ataków w obwodzie donieckim

W obwodzie donieckim 6 stycznia wojska rosyjskie zabiły dwóch cywilów i raniły kolejnych siedmiu - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko. Ofiary pochodziły z Bachmutu i Krasnej Hory.

09:21
07.01.2023

9 godzin alarmu w Nikopolu, ale bez ataków

„Noc była mniej więcej spokojna we wszystkich rejonach. Z syreną, ale bez ataków. W rejonie Nikopola alarm trwał prawie 9 godzin. Zakończył się” - napisał na Telegramie szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Wałentyn Rezniczenko. Dodał, że w Nikopolu była to czwarta noc bez rosyjskich ataków w ciagu ostatnich sześciu miesięcy.

08:52
07.01.2023

Rosyjska Cerkiew ubolewa z powodu małej liczby kapelanów na froncie

Kilkudziesięciu popów w strefie działań wojennych to za mało - ocenił w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti Władimir Legojda, przewodniczący synodalnego wydziału ds. relacji między Kościołem, społeczeństwem i mediami Patriarchatu Moskiewskiego. Zapewnił, że rosyjska Cerkiew we współpracy z wojskiem „pracuje nad zwiększeniem liczby kapelanów wojskowych i uregulowaniem ich statusu, gwarancji socjalnych itp.”. - Nawet na polach bitwy w sercach wierzących jest miejsce na przyjęcie dobrej nowiny o Panu, który przyszedł na świat - powiedział Legojda.

08:28
07.01.2023

Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach

Według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie ok. 490 żołnierzy i pojedyncze sztuki sprzętu wojskowego. Tym samym liczba wyeliminowanych z walki rosyjskich żołnierzy wzrosła - zdaniem Ukraińców - do prawie 111 tys.

08:00
07.01.2023

Ukrzaliznycia zaplanowała na dziś pociąg ewakuacyjny

Ukraińskie koleje zaplanowały na 7 stycznia dodatkowy pociąg ewakuacyjny - czytamy na oficjalnej stronie przewoźnika. Pociąg na trasie Pokrowsk (obwód doniecki) - Dniepr - Lwów ma wyruszyć o godz. 16.30. Rosja nieustannie ostrzeliwuje obwód doniecki, zabijając i raniąc cywili oraz niszcząc cywilną infrastrukturę. W regionie od dłuższego czasu nie ma dostawy gazu, a w wielu miejscowościach także wody.

07:31
07.01.2023

Zełenski pogratulował nowemu spikerowi Izby Reprezentantów USA

„Gratulujemy Kevin McCarthy'emu wyboru na spikera amerykańskiej Izby Reprezentantów. Wsparcie USA we wszystkich dziedzinach było kluczowe dla sukcesu Ukrainy na polu bitwy. Liczymy na dalsze wsparcie i dalszą pomoc USA, aby przybliżyć nasze wspólne zwycięstwo” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy w reakcji na koniec impasu w Kongresie USA.

Czytaj więcej

Republikanin Kevin McCarthy wybrany na spikera po 15 głosowaniach i awanturze w Izbie Reprezentantów
07:01
07.01.2023

Finlandia gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2

Finlandia jest gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 produkcji niemieckiej, jeśli Europa da w tej sprawie zielone światło - powiedział Antti Häkkänen, przewodniczący Komitetu Obrony, w rozmowie z MTV Uutisille. - Jeśli Europa zacznie dostarczać czołgi Ukrainie, Finlandia powinna się zaangażować. Oczywiście z naszym małym wkładem własnym, ponieważ nasze własne zdolności obronne są zawsze priorytetem dla nas, jako kraju granicznego z Rosją – stwierdził.

06:28
07.01.2023

Ukraina: W styczniu nowa mobilizacja w Rosji

Ukraina spodziewa się, że kolejna fala mobilizacji w Rosji zostanie ogłoszona 15 stycznia, po feriach zimowych - poinformował Wadym Skibicki, zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosja przygotowuje się do zmobilizowania kolejnych 500 tys. poborowych
06:03
06.01.2023

Hajdaj: Mimo „rozejmu” Rosjanie nie zaprzestali ataków

Wojska rosyjskie 6 stycznia nie zaprzestały ataków, mimo ogłoszonego przez nie „świątecznego rozejmu” -przekazał na antenie Radia Donbas Serhij Hajdaj, szef ługańskiej administracji wojskowej. - Jak były ostrzały - tak pozostają, jak były próby ataku na nasze pozycje - tak pozostają - powiedział. - Myślę, że jutro Sztab Generalny ogłosi liczbę ostrzałów i szturmów, które miały miejsce - dodał Ukrainiec.

Według szefa ługańskiej administracji motywacją Rosji do ogłoszenia tzw. rozejmu była potrzeba przerwy operacyjnej i chęć wykorzystania w propagandzie obrony Ukraińców przed rosyjskimi atakami w czasie święta. 

05:55
06.01.2023

Zapis piątkowej relacji

Wydarzenia z 317. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 317