Reklama
Rozwiń

Think tank: Rosja nie chce pokoju. Chce przerwy na odbudowę sił

Kreml będzie prawdopodobnie nadal skupiał się na pretensjach do Zachodu i ignorował Ukrainę jako suwerenny byt, w ramach trwającej operacji informacyjnej, której celem jest skłonienie Zachodu do zaoferowania wstępnych koncesji na rzecz Rosji i wywarcie przez Zachód presji na Ukrainę, by ta zgodziła się na negocjacje - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 28.12.2022 05:57

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

arb

ISW zauważa, że Moskwa, co do zasady, "przedstawia Ukrainę jako zachodniego pionka, któremu brak suwerenności", co ma na celu "wykluczyć przedstawicieli ukraińskich władz z przyszłych, bezpośrednich negocjacji" w sprawie zakończenia konfliktu i - zamiast tego - przedstawić ustalenie ram negocjacji z Rosją jako odpowiedzialność władz państw Zachodu.

Analitycy ISW wskazują, że przedstawiciele władz na Kremlu koncentrują się na stawianiu zarzutów Zachodowi w związku z wojną na Ukrainie, zamiast przedstawiać pretensje wobec Ukrainy, aby wykorzystać wolę na Zachodzie w kwestii prowadzenia negocjacji i stworzyć dynamikę, w której przedstawiciele władz Zachodu będą czuli się zobowiązani do uczynienia wstępnych koncesji, by skłonić Rosję do tego, aby usiadła przy stole negocjacyjnym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1228
Konflikty zbrojne
Ukraina informuje o udanym ataku i ostrzega przed nową ofensywą Rosji
Konflikty zbrojne
Cios w rosyjskie lotnisko Borisoglebsk. Ukraina chwali się sukcesem, Rosjanie oficjalnie milczą
Konflikty zbrojne
Kto podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę? Była jednostronna
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na Kijów. Duże zniszczenia i ranni