Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Eksplozje w Kijowie

Ok. 72 rakiet miało zostać rankiem wystrzelonych przeciwko celom an Ukrainie - informuje "Kyiv Post", który dodaje, że co najmniej 30 pocisków zostało zestrzelonych. Z kolei Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego informował na swoim kanale w serwisie Telegram Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.

Publikacja: 16.12.2022 08:08

Pogrążony w ciemnościach Kijów

Pogrążony w ciemnościach Kijów

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 296

Nad ranem na całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanych obwodu ługańskiego i Krymu, rozległ się alarm powietrzny.

"Nie ignorujcie alarmów powietrznych, pozostańcie w schronach" - napisał Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Rosyjskie siły strategiczne będą miały nowy mobilny zestaw rakietowy

Wkrótce potem pojawiły się informacje o eksplozjach w Kijowie, obwodzie dniepropietrowskim, Krzywym Rogu, Połtawie, obwodzie zaporoskim i Charkowie.

Korespondent "Bilda" pisze o trzech eksplozjach, które słychać było w Charkowie.

Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego poinformował, że na terenie obwodu aktywna jest obrona przeciwlotnicza. "Wróg prowadzi zmasowany atak na Ukrainę. Istnieje zagrożenie. Pozostańcie w schronach. Nie fotografujcie niczego i nie wrzucajcie nic do sieci" - napisał Kułeba na swoim kanale w serwisie Telegram. 

Anatolij Fedoruk, mer Buczańska, poinformował o zestrzeleniu nad obwodem kijowskim rosyjskiej rakiety, w rejonie Buczy.

Z kolei mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował o eksplozjach w rejonie desniańskim w lewobrzeżnej części Kijowa. Na miejsce udały się służby ratunkowe. Chwilę później Kliczko napisał o eksplozji w rejonie dniprowskim oraz hołosijiwskim.

Po pewnym czasie od pierwszych informacji o ataku ukraińska spółka energetyczna DTEK zapowiada awaryjne przerwy w dostawach prądu w Kijowie, w związku ze skutkami ataku rakietowego. Dostawy wody zostały obecnie zakłócone w czterech dzielnicach Kijowa ze względu na uszkodzenie infrastruktury energetycznej - poinformował z kolei Kliczko.

W obwodzie odeskim rosyjskie rakiety miały trafić w obiekty infrastruktury krytycznej. Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie doszło do przerw w dostawach prądu.

"Połtawa nie ma prądu" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram mer miasta, Ołeksandr Mamai. Mamai apeluje do mieszkańców, aby wyłączyli wszystkie urządzenia elektryczne i czekali na kolejne informacje.

Do przerw w dostawach prądu doszło też w obwodzie mikołajowskim. Bez prądu ma być też cały Charków. Jak pisze Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram, w obwodzie możliwe są przerwy w dostawach prądu po trafieniu w obiekty infrastruktury krytycznej w rejonie czuhujewskim.

Kierujący administracją Krzywego Rogu, Ołeksandr Wikuł, pisze o trafieniu w budynek mieszkalny w mieście. O trafieniu w budynek mieszkalny w Krzywym Rogu pisze też zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z wpisu Tymoszenki wynika, że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

W obwodzie żytomierskim i kirowohradzkim doszło do przerw w dostawach prądu, które mają na celu ochronę infrastruktury energetycznej przed przeciążeniem w związku ze skutkami rosyjskich ataków.

Rosja prowadzi zmasowane ostrzały rakietowe infrastruktury krytycznej na Ukrainie od 10 października.

Nad ranem na całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanych obwodu ługańskiego i Krymu, rozległ się alarm powietrzny.

"Nie ignorujcie alarmów powietrznych, pozostańcie w schronach" - napisał Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Rosja uzna Morze Azowskie za swoje wewnętrzne morze?
Konflikty zbrojne
Izrael opracował plan ws. tuneli Hamasu w Strefie Gazy. Mogą zostać zalane
Konflikty zbrojne
Fiasko kontrofensywy Ukrainy. Analiza: Nic nie poszło zgodnie z planem
Konflikty zbrojne
AFP: Ukraina nie używa już leopardów jako czołgów ofensywnych. Pełnią inną rolę
Konflikty zbrojne
Nocny atak Ukrainy na Krym. Most Krymski był zamknięty dla samochodów
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?