Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

USA mogą oficjalnie poinformować o kolejnym pakiecie wojskowym dla Ukrainy jeszcze w piątek. Szczegóły dotyczące zestawów do zwalczania dronów oraz zestawów obrony przeciwlotniczej, które wejdą w jego skład, nie są na razie znane.

Pakiet ma obejmować również pociski do zestawów HIMARS, amunicję do haubic kalibru 155 mm, pojazdy Humvee oraz generatory prądu - podaje Reuters, powołując się na swoje źródła.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu odmówił komentarza ws. pakietu.

Waszyngton informował wcześniej, że wyśle Ukrainie m.in. zestawy rakietowe HAWK

W listopadzie przedstawiciel Pentagonu przyznawał, że kolejne zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na cele na Ukrainie mają wyczerpać zasoby ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i pozwolić osiągnąć Rosji przewagę w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Czytaj więcej

USA rozważają przekazanie poprzedników Patriotów Ukrainie

Odpowiedzią na te ataki było m.in. wysłanie Ukrainie zestawów NASAMS, które trafiły do ukraińskiej obrony przeciwlotniczej przed kilkoma tygodniami.

Waszyngton informował wcześniej, że wyśle Ukrainie również zestawy rakietowe HAWK, czyli amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu starszej generacji (poprzednik zestawów Patriot) oraz cztery zestawy przeciwlotnicze Avenger. 

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę USA przekazały Kijowowi pomoc wojskową o wartości ok. 19,1 mld dolarów.

Amerykańscy parlamentarzyści porozumieli się już ws. zwiększenia o co najmniej 800 mln dolarów pomocy dla Ukrainy w 2023 roku.