Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wiceszef MSW Ukrainy szacuje, że tylko 3 proc. ostrzelanych przez Rosję celów na Ukrainie to obiekty wojskowe.
Opóźnienia mają dotyczyć dostaw wartego niemal 19 mld dolarów uzbrojenia, które ma trafić na Tajwan, by umożliwić siłom zbrojnym na wyspie odeprzeć ewentualną inwazję Chin.
USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale de facto są najważniejszym sojusznikiem władz w Tajpej i głównym dostawcą nowoczesnego uzbrojenia na Tajwan.
Czytaj więcej
Zachód myślał, że wojna artyleryjska i pancerna w Europie już nigdy się nie powtórzy i zmniejszył zapasy broni. Mylił się - analizuje "New York Times".
Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu na przywrócenie suwerenności nad wyspą
"Wall Street Journal" pisze, że obecnie obawy dotyczące wpływu pomocy wojskowej dla Ukrainy na dostawy broni dla Tajwanu wyrażają zarówno przedstawiciele administracji USA, jak i Kongresu. Dostawy broni dla Ukrainy mają stać w sprzeczności z długoterminowymi celami amerykańskiej strategii dotyczącymi uzbrojenia Tajwanu do takiego poziomu, aby ten był w stanie odeprzeć potencjalną chińską inwazję.
Tyle (w dolarach) wynoszą niezrealizowane dostawy broni na Tajwan
Dziennik z USA pisze, że warte miliardy dostawy broni dla Ukrainy rodzą obawy czy "administracja i amerykański przemysł zbrojeniowy będą w stanie utrzymać tempo dostaw (broni na Tajwan), w związku z nagłą potrzebą uzbrajania Kijowa".
Według przedstawicieli Kongresu niezrealizowane dostawy broni na Tajwan, których wartość w grudniu ubiegłego roku przekroczyła 14 miliardów dolarów, obecnie są warte 18,7 miliarda dolarów.