Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 243

Nancy Pelosi, przebywająca z wizytą w Chorwacji, podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Andrejem Plenkoviciem, że poparcie dla pomocy dla Ukrainy jest "dwupartyjne i dwuizbowe".

Pelosi odrzuciła zapowiedzi Kevina McCarthy'ego, republikanina z Izby Reprezentantów, że jeśli jego ugrupowanie  wygra w listopadowych wyborach śródokresowych, ograniczy pomoc dla Ukrainy.

- Poparcie dla Ukrainy jest dwupartyjne, dwuizbowe, to znaczy w Izbie i Senacie, i zaczyna się w Białym Domu z naszym prezydentem - powiedziała Pelosi.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów odrzuciła też sugestie rządu, że stany Zjednoczone dały Ukrainie czek in blanco na pomoc militarną i humanitarną.

Kilka dni temu prezydent Joe Biden wprost wyraził zaniepokojenie losem dalszej pomocy dla walczącej Ukrainy w przypadku zwycięstwa Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów.

- Ci faceci tego nie rozumieją. Jest dużo poważniejsze niż Ukraina – to Europa Wschodnia. To NATO. To prawdziwe, poważne  konsekwencje. Nie mają wyczucia amerykańskiej polityki zagranicznej - mówił prezydent USA.