Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 218

Środki z programu Zagranicznej Pomocy Wojskowej trafiają w formie grantów i pożyczek do partnerów USA i mogą być przeznaczane na zakup sprzętu wojskowego, produkowanego w USA lub na pokrycie kosztów szkolenia wojskowego. 

Niemal 300 mln dol. środków z programu trafi do Polski w ramach pomocy, o której 8 września poinformował w Kijowie sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Blinken w czasie wizyty w Kijowie zapowiedział przekazanie 2 mld dolarów pomocy Ukrainie i 18 innym państwom zagrożonym rosyjską agresją.

AFP informowała wówczas, że Ukraina otrzyma ok. połowy środków składających się na pakiet.

Czytaj więcej

Blinken w Kijowie. USA przekażą 2 mld dolarów Ukrainie i jej sąsiadom

Teraz ambasada USA w Polsce podkreśla, że Polska "jest jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą". 

Jak czytamy pomoc ta ma na celu "wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji".

Ambasada USA podkreśla też, że "Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji", a przekazane Polsce środki "przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi".

Wcześniej nieoficjalnie podawano, że Polska przekazała Ukrainie ponad 200 poradzieckich czołgów T-72.