Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 217

- W zeszłym tygodniu Rosja wyniosła inwazję na Ukrainę na nowy poziom. Pseudoreferenda organizowane na terytoriach okupowanych przez Rosję to nielegalna próba zagarnięcia terytoriów innego państwa lub siłowej zmiany granic międzynarodowych. Mobilizacja i groźba Putina użycia broni jądrowej to kolejne kroki na drodze eskalacji – powiedziała von der Leyen.

Czytaj więcej

Kreml sprzedał paliwa i zboże talibom po dużo niższych cenach

W ósmym już pakiecie unijnych sankcji, oprócz ograniczenia cen ropy naftowej, znalazłyby się restrykcje nałożone na kolejne osoby i podmioty, zakaz importu kolejnych rosyjskich produktów.

- To utrzyma rosyjskie produkty z dala od europejskiego rynku i pozbawi Rosję dodatkowych 7 miliardów euro przychodów - podkreśliła szefowa KE.

Von der Leyen oświadczyła, że ​​limit cen ropy, który został już uzgodniony na poziomie krajów G7, „pomoże z jednej strony zmniejszyć dochody Rosji, a z drugiej utrzyma stabilny światowy rynek energii”.

UE zgodziła się już na wprowadzenie zakazu przewozu rosyjskiej ropy naftowej drogą morską od 5 grudnia.

Poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu - znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy. W nowym pakiecie proponuje się także zakaz świadczenia usług europejskich na rzecz Rosji oraz zakaz zasiadania w organach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych obywatelom UE.

- Rosja nie powinna korzystać z europejskiej wiedzy i doświadczenia – powiedziała szefowa KE.

W nowym pakiecie zostaną także zaproponowane sposoby na zaostrzenie represji za obchodzenie unijnych sankcji.

Na tym etapie pakiet sankcji przeciwko Rosji jest propozycją. Może zostać przyjęty za zgodą wszystkich 27 państw Unii Europejskiej/