Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 198

- Chcemy rekompensaty za wszystkie zniszczenia na Ukrainie, które są efektem wojny - powiedział Maliuska, którego słowa cytuje Ukrinform.

Minister wskazał, że rzeczywisty poziom strat spowodowanych rosyjską agresją jest znacznie wyższy. Jednak kwota 300 mld dolarów odpowiada kwocie aktywów rosyjskiego banku centralnego zamrożonych na kontach w zachodnich bankach, w ramach sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Kwota 300 mld dolarów odpowiada kwocie aktywów rosyjskiego banku centralnego zamrożonych na kontach w zachodnich bankach

Maliuska dodał, że Ukraina zamierza doprowadzić do przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji, która w przyszłości byłaby podstawą do stworzenia międzynarodowego mechanizmu kompensacyjnego.

Kijowska Szkoła Ekonomiczna oszacowała, że Rosjanie zniszczyli na Ukrainie infrastrukturę o wartości ponad 114 mld dolarów.

Czytaj więcej

Premier Ukrainy: Wojna będzie nas kosztować ponad bilion dolarów

Z kolei premier Denys Szmyhal mówił, że łączna wysokość strat poniesionych przez Ukrainę, obejmujących również utracony wzrost gospodarczy czy zagraniczne inwestycje, mogą przekroczyć bilion dolarów.