Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 198

- Federacja Rosyjska nie zapewniła dostępu do jeńców wojennych na swoim terytorium lub terytorium pod swoją okupacją - powiedziała Bogner.

- To jest tym bardziej niepokojące, że udokumentowaliśmy, iż jeńcy znajdujący się pod kuratelą Federacji Rosyjskiej i przetrzymywani przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej lub związane z nimi zbrojne grupy, doświadczali tortur i niewłaściwego traktowania - dodała.

Co najmniej 50 ukraińskich jeńców zginęło w nocy, 29 lipca, w barakach w pobliżu wioski Ołeniwka w eksplozji zginęło

Rosja zaprzecza jakoby dopuszczała się tortur lub innych sposobów dręczenia jeńców wojennych.

Czytaj więcej

Ukraiński Sztab Generalny: Ukraińskie oddziały przesunęły się o 50 km w trzy dni

Moskwa utrzymuje, że jej siły na Ukrainie zaangażowane są w "specjalną operację wojskową" (w rzeczywistości - wojnę - red.), której celem jest demilitaryzacja Ukrainy, która - według Moskwy - zagraża bezpieczeństwu Rosji.

W nocy 29 lipca, w barakach w pobliżu wioski Ołeniwka w eksplozji zginęło co najmniej 50 ukraińskich jeńców wojennych, a nawet ponad 100 zostało rannych. Według strony rosyjskiej obóz jeniecki w tym rejonie został ostrzelany przez Ukraińców, według Ukrainy - to Rosjanie dokonali ostrzału, aby usunąć dowody tortur i egzekucji jeńców. Do dziś nie wiadomo co stało się z rannymi w tym ataku.