Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski był pierwszym zagranicznym przywódcą, który odbył rozmowę telefoniczną z nowo wybraną brytyjską premier, Liz Truss.
- Nie zapominam o męczeńskiej Ukrainie - powiedział papież Franciszek.
- Mierząc się ze wszystkimi scenariuszami wojennymi naszych czasów, wzywam wszystkich do bycia budowniczymi pokoju i modlitwy, by myśli i projekty harmonii i pojednania szerzyły się na świecie. Dziś żyjemy w czasach wojny światowej, zatrzymajmy ją proszę - dodał.
- Maryi Dziewicy zawierzamy ofiary każdej wojny, szczególnie naszych drogich Ukraińców - mówił też papież.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji ogłosił zamiar omówienia z przywódcą Turcji możliwości ograniczenia eksportu zboża i żywności z Ukrainy do Europy, ponieważ - jak mówił - towary te nie są wysyłane do "krajów najbiedniejszych".
W czerwcu papież, pośrednio, oskarżył Rosję o "zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm". Odnosząc się do wojny na Ukrainie papież unika jednak jednoznacznego potępiania Rosji, nie wymienia też nazwy tego państwa.
Kontrowersje wzbudziły wypowiedzi papieża, o "biednych rosyjskich żołnierzach wysyłanych na front" (w marcu) i o tym, że przed inwazją Rosji na Ukrainę "NATO szczekała u drzwi Rosji" (w maju).
Nie zapominam o męczeńskiej Ukrainie
Papież Franciszek
W lipcu papież wyraził gotowość do wizyty w Kijowie, ale także w Moskwie, gdzie chciał rozmawiać o pokoju.