Dziennikarze "New York Times" zwracają uwagę, że od wiosny do lata siły ukraińskie były pod ostrzałem rosyjskiej artylerii na wschodzie Ukrainy, stopniowo tracąc kontrolowany teren i do 200 żołnierzy dziennie w nierównych walkach.

"Ale w ostatnich tygodniach Ukraina zmieniła swoją strategię dzięki nowej broni i udało jej się, przynajmniej na razie, spowolnić postępy Rosji" - czytamy.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 172

"Uderzając głęboko za liniami wroga, Ukraińcy drenują potencjał bojowy Rosji, spowalniając jej postępy na wschodzie i tworząc nowe zagrożenia na południu" - dodaje "NYT".

W ostatnim czasie świat obiegły informacje o zaatakowaniu oddalonych od frontu punktów - bazy lotniczej na Krymie i mostów w rejonie Chersonia.

"Wydaje się, że ta strategia przynosi pewne rezultaty. Ukraińskie wojsko nie zdobyło wprawdzie większych zdobyczy terytorialnych, ale zdołało, przynajmniej na razie, spowolnić postępy Rosji w całym kraju i zatrzymać ciężkie straty, jakie Ukraina poniosła w ostatnich miesiącach" - przekazano.

Czytaj więcej

Rosja próbuje ponownie uruchomić kompleks wojskowo-przemysłowy na wypadek przedłużającej się wojny

Zwrócono również uwagę, że rosyjskie wojsko ma jeszcze dość sił, by kontynuować działania ofensywne.

"Wysiłki Ukrainy na południu stanowią nie tyle zmianę podejścia, co rozszerzenie, o nową broń o większym zasięgu, strategii przyjętej na początku wojny, mającej na celu wyrównanie szans z Rosją. Ponieważ armia rosyjska znacznie przewyższa siły Ukrainy pod względem wojska, broni i amunicji, ukraińskie siły zbrojne musiały być innowacyjne i elastyczne" - wskazują dziennikarze.

Czytaj więcej

Zełenski: UE nie powinna być supermarketem dla bogatych Rosjan

Autorzy zauważają, że Ukraina ma nadzieję na rozpoczęcie zwrotów w wojnie na południu, zwłaszcza w rejonie Chersonia.

"Ukraiński sposób, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej oczywisty, polega na zadawaniu ciosów, które osłabiają zdolność Moskwy do wspierania sił, które rozmieściła na froncie" - uważa "NYT".