Reuters przypomina, że rząd w Kijowie informował jakiś czas temu, że w walkach na Ukrainie ginie codziennie od 100 do 200 ukraińskich żołnierzy. Liczba rannych jest zapewne kilkukrotnie większa.

Teraz, przedstawiciel Pentagonu, pragnący zachować anonimowość mówi o porozumieniu ws. leczenia rannych Ukraińców w szpitalu wojskowym USA w Niemczech. Cytowany przez agencję Reutera urzędnik zaznacza, że jak dotąd do amerykańskiego szpitala wojskowego w Niemczech nie trafił żaden ranny ukraiński żołnierz. Dodał też, że żołnierze USA nie będą przekraczać granicy Ukrainy, by wywieźć do Niemiec rannych Ukraińców.

Czytaj więcej

Ukraińska armia wyzwoliła dwie wioski na południu kraju

Reuters zaznacza, że dokładna liczba rannych ukraińskich żołnierzy nie jest znana. Nie są też znane liczby ukraińskich żołnierzy, którzy trafili na leczenie do innych krajów, w tym Polski.

Na mocy porozumienia, które zaakceptował Pentagon, ukraińscy żołnierze mają być leczeni w Landstuhl Regional Medical Center. Szpital znajduje się w pobliżu bazy wojskowej w Ramstein i jest największym amerykańskim szpitalem wojskowym poza terytorium USA. 

Ukraińscy żołnierze mają być leczeni w Landstuhl Regional Medical Center

Reuters przypomina, że już wcześniej Amerykanie prowadzili w Niemczech szkolenia ukraińskich żołnierzy. Od początku wojny na Ukrainie USA dostarczyły też Kijowowi pomoc wojskową o wartości łącznie ponad 8 mld dolarów.