Wyspa Węży leży na Morzu Czarnym w odległości 35 km na wschód od delty Dunaju. Położona na ukraińskich wodach terytorialnych wyspa ma 690 m długości i 560 m szerokości, jej powierzchnia to 0,2 km2. Przed tygodniem wojska rosyjskie wycofały się z zajętej na początku inwazji na Ukrainę wyspy. Rosjanie twierdzili, że opuścili teren "w geście dobrej woli". Rosyjski garnizon był w ostatnich tygodniach atakowany przez Ukraińców za pomocą pocisków i dronów.

W czwartek strona ukraińska poinformowała, że na Wyspie Węży ponownie powiewa flaga Ukrainy. MSW Ukrainy opublikowało fotografię, na której widać trzech ukraińskich żołnierzy podnoszących flagę.

Czytaj więcej

Po reakcji Zełenskiego Sztab Generalny Ukrainy zmienia decyzję ws. poborowych

"Flaga Ukrainy na Wyspie Węży. Przed nami jeszcze wiele takich nagrań z ukraińskich miast, które znajdują się pod tymczasową okupacją" - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

W czwartek rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk przekazał, że nad ranem siły rosyjskie dokonały rekonesansu z powietrza nad Wyspą Węży. Według tego źródła, dwa pociski odpalone z powietrza uderzyły w nabrzeże, powodując "znaczne zniszczenia".

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że przed świtem na Wyspie Węży wylądowała grupa ukraińskich żołnierzy, którzy robili zdjęcia z flagą.

Czytaj więcej

Przewodniczący Dumy grozi USA odebraniem przez Rosję Alaski

- Samolot rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych natychmiast przeprowadził uderzenie precyzyjnymi pociskami na Wyspę Węży, w wyniku którego część ukraińskiego personelu wojskowego została unicestwiona - powiedział rzecznik resertu gen. Igor Konaszenkow. Cytowany przez agencję Interfax dodał, że ukraińscy żołnierze, którzy przeżyli atak, opuścili wyspę i udali się w kierunku Odessy.

Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej inwazji po tym, jak na początku wojny stacjonujące na wyspie oddziały ukraińskie w niecenzuralnych słowach odmówiły poddania się dowódcy rosyjskiego okrętu. Początkowo pojawiły się doniesienia, że obrońcy Wyspy Węży polegli. Potem okazało się, że trafili do niewoli, z której następnie zostali zwolnieni.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM