Prezydent Władimir Putin w 2018 roku zaprezentował szereg nowych rodzajów broni, w tym nową międzykontynentalną rakietę balistyczną, podwodne drony nuklearne, broń naddźwiękową i nową broń laserową.

Niewiele wiadomo o szczegółach nowej broni laserowej. Putin wymienił jedną z nich o nazwie Pierieswiet, nazwaną tak na cześć średniowiecznego prawosławnego mnicha-wojownika Aleksandra Piereswieta.

Wicepremier Jurij Borysow odpowiedzialny za rozwój wojskowości, powiedział na konferencji w Moskwie, że Pierieswiet jest już szeroko stosowany i może oślepiać satelity znajdujące się na wysokości do 1500 km nad Ziemią.

Czytaj więcej

Rosja: Negocjacje z Ukrainą nie są kontynuowane. To wina USA

Zaznaczył jednocześnie, że istnieją już potężniejsze rosyjskie systemy niż Pierieswiet, które mogą spalić drony i inny sprzęt. Borysow przytoczył wtorkowy test, który według niego w ciągu pięciu sekund spalił drona oddalonego o 5 km.

- Jeśli Pereswet oślepia, to broń laserowa nowej generacji prowadzi do fizycznego zniszczenia celu - zniszczenia termicznego, spala się - powiedział Borysow rosyjskiej telewizji państwowej.

Zapytany, czy taka broń była używana na Ukrainie, Borysow powiedział: "Tak. Pierwsze prototypy są już tam używane". Powiedział, że broń ta nosi nazwę "Zadira".

Wypowiedź Borysowa wskazuje, że Rosja poczyniła znaczne postępy w dziedzinie broni laserowej, która budzi duże zainteresowanie innych potęg nuklearnych, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny.