Z komunikatu umieszczonego w serwisie Telegram wynika, że Rosjanie "uprowadzają mieszkańców i zabierają ich w nieznanym kierunku ze związanymi rękoma". Zostali też poinstruowani, by przygotować Enerhodar na tzw. referendum ws. przyłączenia do Federacji Rosyjskiej - podaje zaporoska administracja obwodowa.

Celem włączenia Enerhodaru do Rosji miałoby być "włączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do sieci elektrowni Rosatomu i zniszczenie ukraińskiego systemu energetycznego"

Według komunikatu ukraińskich władz w poniedziałek rosyjscy żołnierze przychodzili do mieszkań mieszkańców Enerhodaru i uprowadzali mężczyzn. Są doniesienia o sześciu takich przypadkach - wszyscy uprowadzeni zostali zabrani w nieznanym kierunku, wcześniej skrępowano im ręce.

W czasie aresztowań rosyjscy żołnierze mieli grozić pozostałym domownikom bronią.

Ponadto - jak podaje zaporoska administracja - Rosjanie chcą stworzyć wrażenie, że miasto, które znajduje się przy największej w Europie elektrowni atomowej, chce dołączyć do Rosji, co miałoby zostać przesądzone w tzw. referendum.

Jak podaje zaporoska rada obwodowa celem włączenia Enerhodaru do Rosji miałoby być "włączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do sieci elektrowni Rosatomu i zniszczenie ukraińskiego systemu energetycznego".

Rosjanie mają też okopywać się wokół Enerhodaru i budować tam fortyfikacje.