"The Times" napisał w poniedziałek, powołując się na ukraińskie źródła wojskowe, że Rosja planuje rozszerzyć konflikt na Ukrainie na Mołdawię i może zająć ten kraj, uznając wcześniej niepodległość separatystycznego Naddniestrza.

Mołdawia dysponuje armią liczącą ok. 3 tysięcy żołnierzy. W położonym w jej granicach Naddniestrzu stacjonują już rosyjscy żołnierze, którzy pełnią tam rolę sił pokojowych. 

Naddniestrze jest kontrolowane przez prorosyjskich separatystów od 1992 roku.

Czytaj więcej

"The Times": Rosja chce zaatakować Mołdawię

Zajęcie Mołdawii przez Rosjan umożliwiłoby Rosji uderzenie na Ukrainę z kierunku południowo-zachodniego, co stwarzałoby bezpośrednie zagrożenie dla Odessy, położonej zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Mołdawią.

MSZ Łotwy wyjaśnia, że wzywając obywateli do opuszczenia Naddniestrza, bierze pod uwagę istniejące obecnie w regionie napięcie oraz ostatnią decyzję parlamentu Mołdawii, o przedłużeniu stanu wyjątkowego w Mołdawii o 60 dni.

W Naddniestrzu obowiązuje czerwony poziom zagrożenia terrorystycznego

W samym Naddniestrzu obowiązuje od kilku dni czerwony poziom zagrożenia terrorystycznego, po tym jak na terenie republiki doszło m.in. do ostrzelania budynku jednego z resortów separatystycznych władz republiki.