W drugim dniu wizyty w państwach bałtyckich Baerbock odniosła się do krytyki pod adresem Niemiec ze strony ich sojuszników i komentatorów w związku z ociąganiem się Berlina w kwestii dostaw broni ciężkiej dla Ukrainy, która mierzy się obecnie z ofensywą Rosji we wschodniej części kraju.  

- Nie ma dla nas tematów tabu, jeśli chodzi o pojazdy opancerzone i inną broń, której Ukraina potrzebuje - powiedziała Baerbock.

"Bild" pisał wcześniej, że kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, blokuje dostawy czołgów dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Gubernator obwodu ługańskiego kpi: Rosjanie po raz trzeci "wyzwolili" Rubiżne

Baerbock stwierdziła, że priorytetem jest zapewnić Ukraińcom dostawy poradzieckiego sprzętu, którego ukraińska armia może używać bez dodatkowych szkoleń i że Niemcy pomagają w tym pomagając uzupełnić magazyny krajów sojuszniczych, które mają taką broń, nowocześniejszym niemieckim sprzętem.

Myślimy o systemach uzbrojenia, których Ukraina potrzebuje do obrony teraz, ale też o tych dla wolnej Ukrainy w przyszłości

Annalena Baerbock, szefowa MSZ Niemiec

Wcześniej agencja DPA podała, że Słowenia przekaże Ukrainie czołgi T-72 w zamian za co Niemcy przekażą wozy bojowe Marder i transportery opancerzone Fuchs Słowenii. Jak pisze agencja czołgi T-72 mogą być wykorzystane przez ukraińską armię bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych szkoleń. 

Szefowa MSZ Niemiec mówiła też w Estonii, że Niemcy sami borykają się z brakami sprzętu - jak mówiła w czasie misji pokojowych w Afryce niemieccy żołnierze nie mieli śmigłowców, które były im potrzebne.

Dopytywana przez dziennikarzy czy Niemcy przekażą Ukrainie swoje czołgi Leopard, Baerbock odparła, że Ukraińcy potrzebowaliby dodatkowego szkolenia, by móc używać tak zaawansowanego technicznie sprzętu. Dodała, że Niemcy są gotowi sfinansować takie szkolenie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Zapewniamy miliard euro ponieważ nie myślimy tylko o najbliższych dniach i miesiącach, ale też o następnych latach, o systemach uzbrojenia, których Ukraina potrzebuje do obrony teraz, ale też o tych dla wolnej Ukrainy w przyszłości - podkreśliła Baerbock.