Od dziś, 18 lutego, organizowany jest masowy  wyjazd ludności do Federacji Rosyjskiej. Przede wszystkim ewakuacji podlegają kobiety, dzieci i osoby starsze - przekazał przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej DRL Denis Puszylin. 

Wczoraj o planach ewakuacji cywilów z obwodu donieckiego donosiły media w Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraina twierdzi, że w okupowanym Doniecku planowana jest ewakuacja miejscowej ludności

Puszylin poinformował, że w porozumieniu z Federacją Rosyjską na jej terytorium przygotowano miejsca zakwaterowania dla ewakuowanych. Mają oni otrzymać "wszystko, co niezbędne", a w przejściach kontrolnych stworzono warunki do szybkiego przemieszczania się ludności. 

O konieczności zorganizowania wyjazdu rodzin pracowników zostali poinformowani szefowie przedsiębiorstw. Transportem ludności cywilnej zajmie się kwatera główna Obrony terytorialnej. 

"Uprzejmie prosimy o wysłuchanie i podjęcie właściwej decyzji. Tymczasowy wyjazd uratuje życie i zdrowie Twoje i Twoich bliskich" - napisał Puszylin w komunikacie. "Drodzy rodacy, proszę o zachowanie spokoju. Razem  wygramy".

Radio Echo Moskwy poinformowało, że przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik zaapelował do mieszkańców Ługańska i okolic, by jak najszybciej wyjechali do Rosji. Zwrócił się do mężczyzn, którzy są w stanie trzymać broń w rekach, by bronili "republiki".

Na terytorium niekontrolowanych przez Kijów części Donbasu mieszka ponad 3,6 mln ludzi. Samozwańcze doniecka i ługańska republiki (DRL i ŁRL) są uznawane przez Kijów za organizacje terrorystyczne.