Ewakuacja ludności cywilnej z obwodów donieckiego i ługańskiego

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczęły ewakuację ludności cywilnej na terytorium Federacji Rosyjskiej. Również przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej zaapelował do mieszkańców Ługańska i okolic, by jak najszybciej wyjechali do Rosji.

Publikacja: 18.02.2022 14:29

Mieszkańcy miejscowości Krasnohoriwka na obrzeżach Doniecka

Mieszkańcy miejscowości Krasnohoriwka na obrzeżach Doniecka

Foto: AFP

Od dziś, 18 lutego, organizowany jest masowy  wyjazd ludności do Federacji Rosyjskiej. Przede wszystkim ewakuacji podlegają kobiety, dzieci i osoby starsze - przekazał przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej DRL Denis Puszylin. 

Wczoraj o planach ewakuacji cywilów z obwodu donieckiego donosiły media w Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraina twierdzi, że w okupowanym Doniecku planowana jest ewakuacja miejscowej ludności

Puszylin poinformował, że w porozumieniu z Federacją Rosyjską na jej terytorium przygotowano miejsca zakwaterowania dla ewakuowanych. Mają oni otrzymać "wszystko, co niezbędne", a w przejściach kontrolnych stworzono warunki do szybkiego przemieszczania się ludności. 

O konieczności zorganizowania wyjazdu rodzin pracowników zostali poinformowani szefowie przedsiębiorstw. Transportem ludności cywilnej zajmie się kwatera główna Obrony terytorialnej. 

"Uprzejmie prosimy o wysłuchanie i podjęcie właściwej decyzji. Tymczasowy wyjazd uratuje życie i zdrowie Twoje i Twoich bliskich" - napisał Puszylin w komunikacie. "Drodzy rodacy, proszę o zachowanie spokoju. Razem  wygramy".

Radio Echo Moskwy poinformowało, że przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik zaapelował do mieszkańców Ługańska i okolic, by jak najszybciej wyjechali do Rosji. Zwrócił się do mężczyzn, którzy są w stanie trzymać broń w rekach, by bronili "republiki".

Na terytorium niekontrolowanych przez Kijów części Donbasu mieszka ponad 3,6 mln ludzi. Samozwańcze doniecka i ługańska republiki (DRL i ŁRL) są uznawane przez Kijów za organizacje terrorystyczne.

Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"
Konflikty zbrojne
CNN: Ukraina ma sieć agentów w Rosji, to oni atakują przy użyciu dronów