W środę talibowie mieli przejąć kontrolę nad kolejną stolicę prowincji na północy kraju - Fajzabad (stolica prowincji Badachszan). To dziewiąta stolica prowincji, nad którą talibowie przejęli kontrolę w ostatnich dniach.

Obecnie talibowie mają kontrolować większość prowincji położonych wzdłuż granicy z byłymi republikami ZSRR w Azji Środkowej. Przedstawiciel UE szacował we wtorek, że talibowie kontrolują 65 proc. Afganistanu.

Ofensywa talibów zbiega się w czasie z wycofywaniem się z kraju sił amerykańskich i sił innych państw NATO. Wycofanie się z Afganistanu amerykańskich żołnierzy ma nastąpić do 31 sierpnia.

Szojgu zadeklarował, że talibowie zobowiązali się, że nie przekroczą północnych granic Afganistanu, ale Moskwa ma nadal prowadzić ćwiczenia ze swoimi sojusznikami w regionie, w pobliżu granic Afganistanu.

W Tadżykistanie istnieje duża baza wojskowa rosyjskiej armii, a Tadżykistan jest członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu, którego członkiem jest Rosja. Oznacza to, że Rosja jest zobowiązana do ochrony Tadżykistanu w przypadku inwazji. 

W sierpniu Rosja zorganizowała już wspólne ćwiczenia z armiami Uzbekistanu i Tadżykistanu, wzmocniła też swoje siły w bazie wojskowej w Tadżykistanie.

ZSRR okupował Afganistan w latach 1979-1989. Wojna w Afganistanie kosztowała życie ok. 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy.