Solejmani miał trzy tygodnie temu zorganizować w Bagdadzie spotkanie z milicjami powiązanymi z Iranem w związku z rosnącym napięciem w regionie. To jedno z działań, które miało wywołać obawy USA o to, że interesy Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie mogą być zagrożone.

Mimo że Solejmani w ciągu ostatnich laty regularnie spotykał się z szyickimi milicjami w Iraku, to jednak spotkanie sprzed trzech tygodni - jak twierdzi informator "The Guardian" - było bliskie "wezwania ich do walki".

Spotkanie w Bagdadzie miało pociągnąć za sobą dużą aktywność władz USA, Wielkiej Brytanii i Iraku próbujących zniwelować zagrożenie starciem pomiędzy Waszyntonem a Teheranem, którego areną mógłby stać się Irak.

To właśnie to spotkanie miało doprowadzić USA do decyzji o ewakuacji części swojego personelu dyplomatycznego z ambasady w Bagdadzie i konsulatu w Irbil.

W spotkaniu uczestniczyli przywódcy milicji skupionych wokół Siły Mobilizacji Ludowej (PMU).

Źródłem napięć w relacjach między USA a Iranem jest jednostronne wypowiedzenie przez USA porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa Zachodnie z Iranem w 2015 roku. Donald Trump wypowiedział to porozumienie w maju 2018 roku domagając się wynegocjowania nowej umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego, a także programu rakietowego.

Jesienią 2018 roku USA nałożyły sankcje na Iran, wprowadzając m.in. embargo na import irańskiej ropy. Początkowo osiem krajów (w tym m.in. Chiny i Turcja) korzystały z wyłączenia spod sankcji, ale od maja 2019 roku embargo ma charakter bezwzględny. Celem USA jest doprowadzenie do spadku eksportu ropy przez Iran do zera, tak aby wywrzeć ekonomiczną presję na Teheran i zmusić Iran do rozpoczęcia negocjacji z USA.

W odpowiedzi na rozszerzenie sankcji przez USA Iran zagroził m.in. blokadą strategicznej cieśniny Ormuz, co mogłoby zakłócić transport ropy z innych krajów Zatoki Perskiej. Z kolei USA zdecydowały się na wysłanie w rejon Iranu grupy bojowej lotniskowca Abraham Lincoln i grupy zadaniowej bombowców B-52, a także baterii Patriotów, w związku ze zdobytymi przez amerykański wywiad informacjami, że siły amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie mogą stać się celem ataku ze strony Iranu lub jego sojuszników.

"New York Times" ujawnił, że w przypadku ataku na siły USA, Waszyngton chce wysłać nawet 120 tys. żołnierzy do Iraku. Oficjalnie administracja Donalda Trumpa zdementowała te doniesienia.

Europejscy sojusznicy USA wyrażają zaniepokojenie możliwością eskalacji konfliktu, który - zdaniem szefa brytyjskiego MSZ, Jeremy'ego Hunta, może nawet doprowadzić do "przypadkowego wybuchu konfliktu". Zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie wyraziła też Rosja (prezydent Władimir Putin spotkał się w Soczi, 14 maja, z sekretarzem stanu USA Mike'm Pompeo).