fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran grozi zamknięciem cieśniny Ormuz

Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC [Public domain]
- Jeśli nie będziemy mogli jej używać, zamkniemy ją - powiedział o cieśninie Ormuz generał Alireza Tangsiri, dowódca marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej z Iranu w reakcji na ogłoszenie przez USA wprowadzenie bezwzględnego embargo na import ropy z Iranu, które ma wejść w życie 2 maja.

W odpowiedzi na działania USA gen. Tangsiri, cytowany przez irańską agencję informacyjną Fars stwierdził, że "zgodnie z prawem międzynarodowym cieśnina Ormuz jest korytarzem morskim i jeśli nie będziemy mogli z niej korzystać (w celu eksportu ropy - red.), zamkniemy ją".

- W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia nie zawahamy się nawet przez chwilę, by chronić i bronić irańskich wód - dodał gen. Tangsiri.

Reuters cytuje też anonimowe źródła w irańskim ministerstwie ds. ropy - rozmówcy agencji podkreślają, że niezależnie od działań USA "eksport ropy z Iranu w żadnym wypadku nie spadnie do zera, chyba że Iran zdecyduje się zaprzestać eksportu ropy".

Irański MSZ komentując posunięcie USA podkreślił, że same sankcje nałożone przez USA na Iran są nielegalne, więc Teheran nie przywiązuje żadnej wagi do kwestii zakończenia wyłączeń stosowania sankcji wobec ośmiu państw.

Tymczasem Turcja zapowiedziała już, że nie będzie uznawać sankcji nałożonych na Iran.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA