Mirosław Żukowski: MKOl staje po stronie Putina

Tej decyzji można było się spodziewać, bo władcy igrzysk od kilkunastu dni wysyłali sygnały, że pozwolą Rosji i Białorusi na start w Paryżu. Kiedy rok temu zaczynała się napaść na Ukrainę zalecali wykluczenie sportowców rosyjskich i białoruskich z rywalizacji, ale dziś już myślą inaczej.

Publikacja: 26.01.2023 00:03

Mirosław Żukowski: MKOl staje po stronie Putina

Foto: PAP/EPA

Chcą by wystartowali oni bez hymnu, flagi i innych symboli narodowych, czyli tak jak miało to miejsce w poprzednich igrzyskach w wyniku dopingowego skandalu w Soczi. Zmianę stanowiska łatwo wytłumaczyć - rok temu wojna była szokiem, a MKOl zdawał sobie sprawę, że igrzyska są daleko i można będzie wiążąco decydować później.

Dziś sytuacja jest inna: zaczynają się olimpijskie eliminacje w wielu sportach i trzeba podejmować decyzje. Pierwszą z nich była dość cyniczna sugestia MKOl - teraz już potwierdzona oficjalnie - by rosyjscy sportowcy przystąpili do eliminacji w Azji i w ten sposób otworzyli sobie drogę do igrzysk, bo w Europie mogłoby być o to trudniej, biorąc pod uwagę nastawienie rządów, mediów i opinii publicznej. 

Czytaj więcej

MKOl otwiera drogę do igrzysk sportowcom z Rosji i Białorusi

Warto jednak pamiętać, że o tym kto ma prawo wystartować w eliminacjach decydują międzynarodowe federacje w poszczególnych sportach, a większość z nich wykluczyła z zawodów Rosjan i Białorusinów. Zobaczymy, jak zachowają się teraz.

Szef MKOl Thomas Bach stwierdził, że o tym kogo dopuścić do igrzysk, a kogo wykluczyć, nie może decydować paszport i nie mogą decydować politycy. Najbardziej skwapliwie poparł go prezydent Francji Emmanuel Macron, dla którego powodzenie igrzysk w Paryżu jest sprawą kluczową.

Czytaj więcej

Mirosław Żukowski: Nie można wpuścić Rosjan do Paryża

Ale jednak trudno sobie wyobrazić sytuację, by ta sama Europa, która zbroi Ukrainę, bez sprzeciwu zaakceptowała obecność sportowców z krajów Putina i Łukaszenki na igrzyskach. Trzeba wywierać taki sam nacisk, jak w sprawie czołgów, dawać jasno do zrozumienia Macronowi i Bachowi, że igrzyska bez Rosji i Białorusi stracą niewiele, a bez demokratycznego Zachodu nie mają sensu. 

My w tej sprawie, podobnie jak w tej wojnie, jesteśmy na bezpośrednim zapleczu frontu. Nie unikniemy pytania, czy jeśli w Paryżu wystartują sportowcy z Rosji, to my też powinniśmy startować? Wyjście jest jedno: trzeba sprawić, by to był problem całej Europy i tych wszystkich, którzy wspierają dziś Ukrainę.

Bach nie może udawać, że igrzyska są poza polityką. Olimpijski sport jest upolityczniony i to już od dawna, a dziś najważniejsze jest dobro nie tych, którzy na pięciu kółkach robią interesy, lecz tych, którzy giną pod rosyjskimi bombami. A prawdziwie olimpijskim wsparciem dla nich byłyby igrzyska bez Rosji i Białorusi. 

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?