Po wtorkowej zapowiedzi Bronisława Komorowskiego, że jeszcze w tym tygodniu zamierza zrzec się mandatu poselskiego, media, politycy, a nawet niektórzy konstytucjonaliści już układali scenariusze, kto po nim obejmie fotel marszałka Sejmu, a co za tym idzie – będzie również wykonywał obowiązki prezydenta do czasu zaprzysiężenia nowo wybranego. Wskazywano na Grzegorza Schetynę. Przez chwilę p.o. głowy państwa miał być nawet Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.
Konstytucja spłatała jednak figla, ponieważ jeden z jej przepisów zawiera lukę. Chodzi o art. 131 ust. 2, który mówi, że po śmierci prezydenta do czasu wyboru nowego jego obowiązki wykonuje marszałek Sejmu.
Wybór w świetle prawa nastąpił 4 lipca. To oznacza, że od tego dnia ani Komorowski, ani żaden inny marszałek nie może zastępować Lecha Kaczyńskiego. To, czy teraz Komorowski zrzeknie się mandatu poselskiego, a więc przestanie być marszałkiem, nie ma żadnego znaczenia. Idąc tym tropem, p.o. prezydenta nie może być też nowy marszałek.
W efekcie do czasu zaprzysiężenia Komorowskiego przez Zgromadzenie Narodowe nikt nie może tymczasowo wykonywać obowiązków głowy państwa. Wśród konstytucjonalistów trwają spory, jak interpretować ten przepis. Część z nich jest zdania, że „do czasu wyboru” oznacza „do momentu zaprzysiężenia nowego prezydenta”.