Pod Zieloną Górą płonie hala z toksycznymi odpadami

W miejscowości Przylep pod Zieloną Górą zapaliła się hala pełna toksycznych odpadów chemicznych. Chmura dymu może przenosić związki toksyczne. Straż Pożarna apeluje do okolicznych mieszkańców o niewychodzenie z domów i szczelne zamykanie okien.

Publikacja: 22.07.2023 19:01

Pożar hali pełnej toksycznych odpadów chemicznych w Przylepie pod Zieloną Górą

Pożar hali pełnej toksycznych odpadów chemicznych w Przylepie pod Zieloną Górą

Foto: PAP/Lech Muszyński

Walka z pożarem może potrwać wiele godzin, informuje Straż Pożarna.

Strażacy gaszą prywatną halę, w której składowane były niebezpieczne substancje. Nad płonącą halą unosi się gęsty, czarny dym, co jakiś czas dochodzi do niekontrolowanych wybuchów.

Z żywiołem walczy ponad 40 zastępów straży pożarnej i cały czas dojeżdżają nowe, w akcji biorą także  udział dwa samoloty, które zrzucają środek gaśniczy - poinformował rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. kpt. mgr inż. Arkadiusz Kaniak. "Substancje i związki, które się palą mogą mieć charakter szkodliwy. Prosimy, żeby wszyscy w miarę możliwości pochowali się w domach, gdyż jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, nieopanowana - dodał. Zaapelował do mieszkańców, by szczelnie zamknęli drzwi i okna.

Żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń zostaną skierowani na miejsce pożaru hali z odpadami chemicznymi w Zielonej Górze - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Na miejscu pracują także wojskowi strażacy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z sytuacją wydało alert.

Wieczorem RCB rozszerzyło ostrzeżenia o kolejne powiaty i wysłało smsowe ostrzeżenia kolejnym mieszkańcom południowej części województwa lubuskiego.

- Były tu składowane bardzo różne odpady, nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak bardzo szeroki zakres związków chemicznych może się tu znajdować. W hali znajdowało się ok. 5 tys. metrów sześciennych materiału - podał rzecznik prasowy lubuskiej Straży Pożarnej.

Przed 19-tą Wojewódzki Sztab Kryzysowy podjął decyzję o ewakuacji ok. 2,5 tys. mieszkańców sołectwa Przylep. "Pilne zarządzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Rozpoczynamy ewakuację mieszkańców z sołectwa Przylep. Mieszkańcy zostaną przewiezieni autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji do wyznaczonych przez miasto miejsc. Prosimy o szybkie przygotowanie się do ewakuacji i zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy" - napisał prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki w mediach społecznościowych.

- Prezydent miasta przygotował miejsca do ewakuacji - powiedziała w rozmowie z TVN24 marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Dodała, że sztab zarządzania kryzysowego, w pracach którego uczestniczy, czeka na wyniki badań powietrza przeprowadzanych przez ekspertów wojskowych. Ostatecznie ok. godziny 21-szej decyzja o ewakuacji mieszkańców została odwołana.

W związku z pożarem pilnie spotkali się premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej

Pilne spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego

Miasto odwołało imprezy plenerowe m.in. w parku w Zatoniu. PKP wstrzymało kursy pociągów do Zielonej Góry (z kierunku Szczecina i Poznania), wstrzymany jest ruch pociągów z tego miasta w kierunku Wrocławia i Szczecina. Jeden z pociągów został zatrzymany w drodze, a następnie zawrócony do Zielonej Góry. Jak informuje PKP PLK, przewoźnicy wprowadzili autobusy zastępcze. Wyłączone zostało też napięcie w sieci trakcyjnej na linii kolejowej.

Władze prowadzą badania jakości powietrza.

Lubuska Policja apeluje o nieopuszczanie domów i o niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Walka z pożarem może potrwać wiele godzin, informuje Straż Pożarna.

Strażacy gaszą prywatną halę, w której składowane były niebezpieczne substancje. Nad płonącą halą unosi się gęsty, czarny dym, co jakiś czas dochodzi do niekontrolowanych wybuchów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
Premier zaproponował pomoc kupcom z Marywilskiej. Są zażenowani i trochę im przykro
Klęski żywiołowe
Pożar we wrocławskim Sky Tower. Strażacy zarządzili ewakuację budynku
Klęski żywiołowe
Intensywne opady w Gnieźnie. Grad i podtopienia
Klęski żywiołowe
Hala przy Marywilskiej zniszczona. Kupcy mogą się zarejestrować jako bezrobotni
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Klęski żywiołowe
Pożar w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęła część lasu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży