Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy były odczuwalne nawet w stolicy Indii. Są doniesienia o ofiarach

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie wstępnie szacowanej na 6,5 nawiedziło północno-wschodni Afganistan. Wstrząsy były odczuwalne także w części Tadżykistanu, Pakistanu, a nawet w New Delhi.

Publikacja: 21.03.2023 19:24

Kaszmir po trzęsieniu ziemi

Kaszmir po trzęsieniu ziemi

Foto: EPA/FAROOQ KHAN

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce we wtorek o godz. 21.17 czasu lokalnego, miało swoje epicentrum w rejonie pasma Hindukusz w Afganistanie, niedaleko granicy z Pakistanem i Tadżykistanem.

Pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat siły kataklizmu. Amerykańska agencja U.S. Geological Survey określił magnitudę na 6,5, z kolei Indyjskie Narodowe Centrum Sejsmologiczne na 6,6, a pakistański odpowiednik tej instytucji - na 6,8.

EPA/USGS HANDOUT

Epicentrum trzęsienia miało miejsce ok. 188 kilometrów pod powierzchnią ziemi. To stosunkowo duża głębokość, która powinna ograniczać skalę zniszczeń.

Lekkie lub umiarkowane wstrząsy odnotowano w całym regionie, np. w Kabulu, Islamabadzie, Peszawarze czy New Delhi. Wstrząsy odnotowano również w części Uzbekistanu, Tadżykistanu i Nepalu.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne przekazało, że wtorkowe trzęsienie ziemi mogło być odczuwalne przez 285 milionów ludzi. Na razie potwierdzono śmierć co najmniej 11 osób - 2 w Afganistanie i 11 w Pakistanie, w tym 13-letniej dziewczynki, na którą zawaliła się ściana domu. Ok. 250 osób zostało rannych.

Czytaj więcej

Somalia: 43 tys. nadmiarowych zgonów z powodu suszy. Połowa to małe dzieci

Pakistan i Afganistan są regularnie nawiedzane przez umiarkowane lub silne trzęsienia ziemi, zwłaszcza w okolicach pasma górskiego Hindukusz. Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,6 magnitudy nawiedziło administrowany przez Pakistan Kaszmir w październiku 2005 roku. Zginęło wówczas ponad 79 tys. osób.

Klęski żywiołowe
Powódź we Włoszech: 9 osób nie żyje. W 36 godzin tyle deszczu co w pół roku
Klęski żywiołowe
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Możliwe wstrząsy wtórne, zawieszono ruch pociągów
Klęski żywiołowe
Przyjaciel dla meksykańskiej armii. Turcja dziekuje za pomoc po trzęsieniu ziemi
Klęski żywiołowe
"Usłyszeliśmy, że jest tsunami i uciekliśmy". Silne trzęsienie ziemi w Indonezji
Klęski żywiołowe
Niszczycielskie tornada w USA. Zginęło ponad 20 osób
Klęski żywiołowe
Tunezji grozi brak wody? W stolicy nocami woda przestaje płynąć z kranów