Dotacje: podatek od zwrotnej opłaty

Fiskusowi należy się zapłata od odsetek i innych opłat osiągniętych dzięki dotacjom, nawet jeśli trzeba je oddać razem z osiągniętymi przejściowo korzyściami.

Publikacja: 22.11.2016 07:10

Dotacje: podatek od zwrotnej opłaty

Foto: 123RF

– Bez znaczenia dla opodatkowania przychodów powstałych w wyniku korzystania z otrzymanego dofinansowania jest, że wnioskodawca ma obowiązek zwrócić je wraz z korzyściami – wyjaśnia w niedawnej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Izba nie zgodziła się z korzystającą z dotacji instytucją finansową twierdzącą, że skoro z opłat pobranych od klientów musi rozliczyć się z wojewodą, to nie powinna ich traktować jako przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

Spółka, której dotyczyła sprawa, udziela poręczeń kredytów i pożyczek dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, uzyskiwanych w różnych instytucjach finansowych, z którymi zawarła umowy. Od każdego udzielonego poręczenia pobiera opłatę wstępną za rozpatrzenie wniosku oraz prowizję od wartości udzielonego poręczenia.

Spółka dostała 9 mln zł dofinansowania od województwa. Zgodnie z zawartą z województwem umową celem programu było stworzenie przedsiębiorcom możliwości finansowania biznesu poprzez udzielanie im poręczeń.

Działalność funduszu poręczeniowego nie może prowadzić do wytracania kapitału, poręczenia nie mogą być udzielane przedsiębiorcom w trudnej sytuacji ekonomicznej, a spółka musi rozliczyć się z otrzymanej kwoty, z zachowaniem ustalonego z góry dopuszczalnego poziomu straty. W razie jego przekroczenia różnicę musi dopłacić z własnych środków.

Spółka generuje przychody w postaci m.in. opłat za rozpatrzenie wniosku o udzielenie poręczenia, prowizji i odsetek od lokat. Zapytała, czy te przychody osiągnięte w ramach gospodarowania funduszami z dotacji są przychodami, od których powinna rozliczyć CIT.

Jej zdaniem nie ma takiego obowiązku, ponieważ umowa z województwem przewiduje, że po zakończeniu programu musi te przychody oddać instytucji zarządzającej programem. W tej sytuacji nie może być mowy o przychodach, gdyż spółka nie nabywa definitywnego prawa do tych środków.

Co innego jednak stwierdziła izba skarbowa. Uzasadniła, że otrzymanie i zwrot dotacji są czynnościami cywilnoprawnymi, które nie wpływają na obowiązki spółki na gruncie ustawy o CIT. Ustawa ta przesądza, że odsetki i inne opłaty są przychodem podatnika, który je pobiera.

numer interpretacji: 2461-IBPB-1 -2.4510.869. 2016.1.KP

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku