We wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej są one podane w 22 urzędowych językach, więc co dla nas najważniejsze także w języku polskim.
Od teraz po informacje o prawie i sądach w Irlandii, Niemczech czy Czechach można sięgać na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości ([link=http://www.ms.gov.pl/]www.ms.gov.pl[/link]). Ale też po wejściu na stronę [link=https://e-justice.europa.eu/home.do]www.e-justice.europa.eu[/link], gdzie po kliknięciu w europejski portal e-sprawiedliwość (polska nazwa portalu) wchodzimy w jego zasoby, w tym wypadku w języku polskim.
Zakres tematyczny portalu jest bardzo szeroki i podzielony na segmenty interesujące przysłowiowego Kowalskiego - [b]w jaki sposób wnieść sprawę do sądu, dochodzić odszkodowania za niezapłaconą usługę, są tu też informacje dotyczące spraw rodzinnych, alimentacyjnych, o pomocy prawnej, jak znaleźć adwokata. [/b]
Segment dla przedsiębiorców zawiera informacje dotyczące rejestrów handlowego i upadłości, ale też ksiąg wieczystych. Są wreszcie działy dla przedstawicieli profesji prawniczych o ustroju i organizacji sądownictwa.
Jeśli wybierzemy sądownictwo, dostajemy najpierw ogólne informacje o sądownictwie Unii, a gdy klikniemy np. w znaczek flagę Niemiec, mamy informacje dotyczące niemieckiego sądownictwa. I znów najpierw ogólne, a następnie szczegółowy schemat sądów niemieckich.