Projekt zawiera największą nowelizację prawa autorskiego od wielu lat. Stanowi głównie implementację dwóch unijnych dyrektyw.
Dyrektywy „satelitarno-kablowej”, zwanej też SATCAB oraz dyrektywy z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym – zwaną autorską.
Celem pierwszej jest poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego UE przez stworzenie w prawie autorskim warunków umożliwiających szersze rozpowszechnianie w UE programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich. Głównie przez ułatwienie udzielania licencji na korzystanie z utworów zawartych w nadawanych programach.
Druga dyrektywa dotyczy głównie eksploatacji utworów w środowisku cyfrowym. Wprowadza nowe formy dozwolonego użytku: m.in. eksplorację tekstów i danych, korzystanie z utworów w działalności dydaktycznej oraz zwielokrotnianie utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego, jak też ułatwienie dostępu do utworów niedostępnych w handlu oraz możliwość udzielania tzw. rozszerzonych licencji zbiorowych. Wprowadza też nowe prawo (pokrewne) wydawców prasowych do eksploatacji ich publikacji prasowych online.
Co ważne dla twórców, wdrożenie dyrektywy ma gwarantować godziwe wynagradzania dla twórców i wykonawców. Także autorzy publikacji prasowych mają mieć udział (połowę) we wpływach uzyskiwanych przez wydawców z eksploatacji nowego prawa. Taka propozycja została przedstawiona przez środowisko wydawców prasowych – SDiW Repropol oraz Izbę Wydawców Prasy. Nowe prawo pokrewne będzie natomiast podlegać, tak jak pozostałe prawa pokrewne, np. przepisom o dozwolonym użytku.