W Dniu Dziecka prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej apeluje do rodziców, by dbali o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie.

UKE radzi, by zwrócić uwagę dzieci na ochronę ich prywatności podczas korzystania z Internetu, zadbać, by publikowane prywatne zdjęcia były dostępne tylko dla wybranych osób, uświadomić dziecku, że kontakty z nieznajomymi mogą być groźne - nigdy nie wiadomo, czy osoba, z którą się kontaktujemy jest tym, za kogo naprawdę się podaje.

Dzieciom trzeba określić czas, w którym mogą logować się do komputera. Mogą to być  np.  określone godziny. Warto także kontrolować dostęp do gier, określając  poziom klasyfikacji wiekowej.

Z myślą o bezpieczeństwie dzieci powstały programy pełniące funkcję kontroli rodzicielskiej, czyli blokujące dzieciom uruchamiania programów, których nie powinny używać.  Programy pozwalają wybierać typy treści, które mają być blokowane, a także zezwalać na konkretne gry albo je blokować.  Do niedawna taka ochrona była możliwa tylko w przypadku tradycyjnych systemów operacyjnych. Teraz w analogiczny sposób można chronić również urządzenia mobilne, np. smartfony, tablety.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyznaje dostawcom internetu certyfikaty w kategoriach: Bezpieczny Internet i Junior. Jednym z warunków, które przedsiębiorca telekomunikacyjny musi spełnić, aby otrzymać certyfikat  w kategorii Bezpieczny Internet jest bezpłatne udostępnienie narzędzi umożliwiających ochronę komputera oraz dostępu do treści przeznaczonych dla osób dorosłych.

UKE zainicjował kampanię   "Mój smartfon, mój mały świat - klikam z głową", której celem jest przybliżenie dzieciom i opiekunom sposobów bezpiecznego poruszania się w świecie Internetu, bez narażania na przykre konsekwencje.  W ramach tej akcji 23 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej  odbyły się nietypowe lekcje dla 120 uczniów prowadzone przez przedstawicieli UKE.