Obowiązek taki wprowadza art. 40 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji i działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU nr 64, poz. 565 ze zm.). Aby płatnicy składek wywiązali się z tego zobowiązania prawidłowo i na czas, już teraz powinni rozpocząć starania o uzyskanie kwalifikowanego e-podpisu. Sprzedażą certyfikatów weryfikujących e-podpis zajmują się obecnie trzy firmy spełniające surowe wymogi: Centrum, Sigullum, KIR. Wszystkie już jednak teraz zapowiadają, że planowane dopięcie transakcji na ostatni guzik i aktywowanie podpisu w ciągu jednego dnia nie będzie możliwe. A to dlatego że przedsiębiorcy dopiero teraz wzięli się za formalności i firmy nie są w stanie uporać się z kolejkami. Dlatego radzimy zainteresowanym, by już teraz pomyśleli o uzyskaniu certyfikatu. Od 21 lipca 2008 r. ZUS nie będzie już bowiem udostępniał bezpłatnych certyfikatów zapisywanych na dyskietce, służących do podpisywania przesyłek w programie Płatnik. Przedstawiamy krok po kroku, jak kupić bezpieczny podpis elektroniczny oraz jak go wykorzystywać w praktyce. Poradnik opracowaliśmy razem z Sigillum Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej PWPW SA. Jego autorami są eksperci tej firmy.
Sigillum zapewnia szybką i sprawną obsługę uzyskania podpisów elektronicznych.
– Posiadamy największą w kraju sieć przedstawicielstw, w których można zakupić zestawy do składania bezpiecznego podpisu – informuje Marek Barszczyński, kierownik działu sprzedaży tej firmy.
Kwalifikowany certyfikat służący do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można uzyskać w punktach rejestracji znajdujących się w największych miastach na terenie całego kraju podczas jednej wizyty trwającej ok. 20 – 30 minut.
W punktach weryfikacji tożsamości (PWT), również rozmieszczonych na terenie całej Polski, potrzebne będą dwie wizyty, a na podpis trzeba poczekać od 7 do 14 dni. Piszemy o tym szerzej w pozostałych artykułach.