Interfax podaje, że resort obrony Rosji uruchomił na swojej stronie "nową podstronę poświęconą historii", na której opisuje wyzwolenie Mariupola zajętego przez niemieckie wojska w czasie tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej czyli agresji niemieckiej III Rzeszy na ZSRR.

Czytaj więcej

Mer Mariupola: Życie 100 tysięcy osób w rękach jednego człowieka - Putina

Podstrona została uruchomiona dzień po tym, jak minister obrony, Siergiej Szojgu, zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi zdobycie Mariupola, w którym jednak wciąż bronią się ukraińscy żołnierze zajmujący teren zakładów Azovstal. Mówiąc o zdobyciu Mariupola Szojgu używał słowa "wyzwolenie" mimo że miasto to znajduje się obecnie w uznawanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy. 

Publikacja ma na celu "ochronę prawdy historycznej"

Na uruchomionej przez resort obrony podstronie publikowane są archiwalne materiały dotyczące wyzwolenia Mariupola w 1943 roku.

Jak czytamy z "odtajnionych dokumentów o wyzwoleniu Mariupola" można dowiedzieć się o "okrucieństwach, jakich dopuszczali się naziści wobec mieszkańców Mariupola" i o działaniach Armii Czerwonej.

Publikacja ma na celu "ochronę prawdy historycznej" oraz "przeciwstawianie się próbom falsyfikacji historii" - podaje resort obrony Rosji.