Amazon chce zmniejszyć liczbę wypadków i urazów w pracy

Jeff Bezos doszedł do wniosku, że liczba urazów i wypadków przy pracy w magazynach Amazona musi się zmniejszyć. Zamierza podejść do tego tak samo bezwzględnie, jak do kwestii wydajności pracowników.

Aktualizacja: 17.05.2021 17:32 Publikacja: 17.05.2021 17:20

Amazon chce zmniejszyć liczbę wypadków i urazów w pracy

Foto: AFP

Kultura korporacyjna Amazona znana jest z bezwzględnego podejścia do pracowników i ich wydajności. To podejście ma zostać zastosowane także wobec problemu częstych urazów i wypadków w pracy w centrach logistycznych koncernu. Amazon ogłosił w poniedziałek, że rozszerzy na wszystkie swoje centra w USA pilotażowy program WorkingWell mający na celu zapewnienie pracownikom wsparcia fizycznego, psychicznego i żywieniowego (oraz innych usług zdrowotnych).

Celem programu WorkingWell jest zmniejszenie o 50 procent do 2025 roku liczby obrażeń, chorób i wypadków przy pracy. Pierwszy pilotaż rozpoczął się w 2019 roku i obecnie prowadzony jest w 350 lokalizacjach w Ameryce Północnej i Europie.

- Chcemy, aby byli zdrowi i bezpieczni oraz czuli się zaopiekowani i dumni z pracy dla Amazona. Zdrowie i dobre samopoczucie pracowników to nie tylko temat do rozmowy – stwierdziła Heather MacDougall, wiceprezeska ds. BHP w Amazonie, cytowana przez CNBC.

W przyszłości Amazon chce rozszerzyć program poza USA i objąć nim swoje centra logistyczne itp. w Europie i poza nią.

W 2020, na fali wzrostu e-handlu, Amazon zwiększył zatrudnienie na całym świecie o 500 tys. osób. Znacząco wzrosła też liczba powszechnych wśród pracowników firmy urazów – tzw. zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z powtarzającymi się ruchami. W pracy w centrach logistycznych firmy to około 40 proc. całej liczby urazów. Na powszechność ich występowania zwrócił uwagę nawet Jeff Bezos, który w liście do akcjonariuszy zauważył, że pilotaż WorkingWell pozwolił zmniejszyć ich liczbę o 32 proc. między 2019 a 2020. Równocześnie Bezos martwił się w liście: „jeżeli czytasz niektóre doniesienia prasowe, możesz pomyśleć, że nie troszczymy się o pracowników”.

Podobnych urazów związanych z powtarzalnymi ruchami doznają np. sportowcy (tzw. łokieć tenisisty) czy nawet pracownicy biurowi. W przypadku Amazona związane są one np. z koniecznością wykonania tysięcy kliknięć skanerem w stronę produktów w czasie jednej zmiany. Walkę z urazami Amazon prowadzi poprzez zatrudnianie certyfikowanych trenerów zwanych w firmie „specjalistami do spraw zapobiegania urazom”, którzy dbają o regulację ergonomii stanowisk pracy i prowadzą szkolenia.

Amazon zapobiega urazom poprzez regularne, cogodzinne, proszenie pracowników o wykonywanie krótkich 30-60 sekundowych ćwiczeń rozciągających na stanowiskach pracy. Rozciąganie i szykowanie mięśni do wysiłku jest dobrą metodą zmniejszającą ryzyko urazów. Program obejmuje także tworzenie specjalnych stref wellness w budynkach, gdzie pracownicy będą mogli ćwiczyć przy interaktywnych filmach instruktażowych oraz korzystać z interaktywnych kiosków z instruktażem medytacji. W stołówkach pracowniczych będą promowane zdrowsze opcje żywieniowe, a firma planuje także wprowadzić aplikację mobilną, która ma zapewnić pracownikom dostęp do edukacji i szkoleń z zakresu dbania o siebie w domu.

Program WorkingWell wygląda na zmianę w podejściu firmy do problemu urazów wśród pracowników. Dotychczas Amazon znany był choćby z prób utajniania raportów o wypadkach i urazach związanych z pracą w centrach logistycznych. Do tego różne źródła (np. Jessica Bruder w książce-reportażu Nomadland) informowały o tym, że podstawowym sposobem walki z urazami w Amazonie są podajniki z darmowymi środkami przeciwbólowymi. Brak jednak informacji, by w walce z urazami Amazon zamierzał obniżyć wyśrubowane normy wydajności, które są ich głównym powodem.

Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Chiny zaprzeczają: Nie toczą się żadne rozmowy z USA w sprawie ceł