Potwierdzają się tym samym informacje „Rzeczpospolitej”. Kilka dni temu pisaliśmy, iż oficjalny plan otwarcia galerii przypada na 18 maja, ale w rządzie wielu zwolenników ma skrócenie tego terminu i łączenie etapów otwierania gospodarki.

W efekcie hotele i miejsca noclegowe zostaną otwarte 4 maja, ponieważ - jak powiedział premier Mateusz Morawiecki - konieczne jest zachowanie odpowiedniego rygoru sanitarnego w czasie majówki.

Tego samego dnia otwarte zostaną centra i galerie handlowe, jednak będą tam obowiązywać pewne ograniczenia związane z dystansem między klientami - na jednego ma przypadać 15 mkw. powierzchni.Zamknięte jednak będą strefy restauracyjne i rekreacyjne w galeriach handlowych.

- Otwarcie galerii nie kończy problemów branży, a jedynie przesuwa je na inny poziom. Teraz musimy wypracować zasady naliczania czynszów, sprzedaż jeszcze długo będzie dochodziła do dawnych poziomów, a czynsze będą naliczane już w dawnej wysokości - mówi Grzegorz Pilch, prezes VRG, właściciela marek Vistula, Wólczanka czy W.Kruk.

Na decyzję entuzjazmem zareagowali inwestorzy na warszawskiej giełdzie, kursy czołowych handlowych spółek jak CCC czy LPP rosną o 10 proc.

W ramach drugiego etapu Przywrócone mają zostać także placówki, w których prowadzona jest rehabilitacja. Od 6 maja otwarte będą też żłobki i przedszkola.