Eksport kolejny miesiąc rośnie. Import wychodzi z zapaści

Polski eksport towarów utrzymał się w lipcu na ścieżce wzrostu. Import wciąż się kurczył, ale wyraźnie wolniej niż w poprzednich miesiącach.

Aktualizacja: 14.09.2020 15:21 Publikacja: 14.09.2020 14:38

Eksport kolejny miesiąc rośnie. Import wychodzi z zapaści

Foto: Adobe Stock

Jak podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski, wartość polskiego eksportu towarów zwiększyła się w lipcu (licząc w euro) o 2,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 3 proc. w czerwcu. Wcześniej przez trzy miesiące eksport gwałtownie się kurczył, w kwietniu zmalał o niemal 30 proc. rok do roku.

Czytaj także: Recesja nie uderzy mocno polskiej gospodarki. Szybkie odbicie

Z kolei import do dziś jest pod wpływem kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19, ale wpływ ten słabnie. Podczas gdy w kwietniu i maju wartość importu malała o niemal 30 proc. rok do roku, to w czerwcu spadła o niespełna 11 proc. rok do roku, a w lipcu tylko o 3,9 proc.

Wynik importu wyraźnie przebił oczekiwania ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”. Przeciętnie szacowali oni, że w lipcu import zmalał o 8,7 proc. rok do roku. Jednocześnie ekonomiści spodziewali się minimalnie mniejszego wzrostu eksportu: przeciętnie o 2,4 proc. rok do roku.

Rosnący eksport i malejący wciąż import zapewnił Polsce po raz kolejny nadwyżkę w międzynarodowej wymianie towarów. W lipcu była ona jednak mniejsza niż w poprzednich dwóch miesiącach: wyniosła niespełna 1 mld euro, po rekordowych 2,7 mld euro w czerwcu i 1,4 mld euro w maju.

Koniunktura w handlu towarowym odradza się po kryzysie szybciej niż koniunktura w międzynarodowej wymianie usług. Przychody Polski z tytułu eksportu usług były w lipcu o 7,3 proc. mniejsze niż przed rokiem. Na tle poprzednich miesięcy, gdy ten eksport malał nawet o 40 proc. rok do roku, to jednak i tak wyraźna poprawa. Import usług do Polski zmalał w lipcu o 9,4 proc. rok do roku, po zniżkach o nawet 44 proc. w apogeum pandemii.

Znaczenie międzynarodowej wymiany usług dla polskiej gospodarki systematycznie przed kryzysem rosło. W 2019 r. eksport usług sięgał już 28 proc. wartości eksportu towarów, podczas gdy pięć lat wcześniej ten stosunek wynosił 23 proc. Co istotne dla równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki, w handlu usługami Polska stale ma duże nadwyżki, podczas gdy bilans handlu towarowego jest dodatni od 2015 r.

Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Chiny zaprzeczają: Nie toczą się żadne rozmowy z USA w sprawie ceł