Rosja i Chiny splecione w uścisku. Ale korzysta tylko jedno z tych państw

Państwo Środka bez skrupułów korzysta na wywołanej przez Kreml wojnie. W 2023 r. Chiny podwoiły import rosyjskiego aluminium. Zakupy ropy podskoczyły o 24 proc., a LNG o 23 proc. Udział Chin w obrotach handlowych z Rosją przekroczył jedną trzecią.

Publikacja: 24.01.2024 12:59

Rosja i Chiny splecione w uścisku. Ale korzysta tylko jedno z tych państw

Foto: Bloomberg

W 2023 roku Chiny zwiększyły import rosyjskich towarów o 12,7 proc. (do 129,1 mld dolarów), zakupy rosyjskiego aluminium (2,1 razy), olejów roślinnych (dwukrotnie), metali szlachetnych (o 43 proc.). Takie są wyniki handlu rosyjsko-chińskiego za 2023 rok, przeanalizowane przez gazetę RBK.

Przyjaciele kują taniej

Wzrost dostaw rosyjskiego aluminium do Chin wiąże się z reorientacją eksportu z rynków Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych na rynki „zaprzyjaźnionych krajów” (tak Kreml nazywa kraje, które nie wprowadziły sankcji i nie potępiły agresji na Ukrainę).

- Kraje UE znacznie ograniczyły zakupy z Rosji szerokiej gamy towarów, nie tylko tych objętych sankcjami. A Stany Zjednoczone wprowadziły cło ochronne na import rosyjskiego aluminium - mówi Andriej Gnidczenko, czołowy ekspert Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych w Moskwie.

Czytaj więcej

Bruksela opodatkuje rosyjskie aktywa. 15 mld euro trafi na Ukrainę

Największym rosyjskim eksporterem aluminium jest Rusal. Chiny są z kolei największym producentem aluminium pierwotnego (najczystsza forma tego metalu) na świecie. Jednak ze względu na dużą konsumpcję zmuszone są do importu tego metalu.

Chiny łamią sankcje na ropę

Tradycyjnie przeważającą część chińskich zakupów w Rosji stanowią paliwa mineralne (ropa naftowa, produkty naftowe, gaz ziemny, węgiel). W 2023 roku Chiny zaimportowały rekordowe 107 mln ton rosyjskiej ropy – o 24 proc. więcej niż w 2022 roku.

Wartościowo import ropy z Rosji do Chin wyniósł 60,6 mld dolarów, czyli o 3,5 proc. więcej niż w 2022 roku (58,6 mld dolarów). Średnia cena rosyjskiej ropy, za dostarczoną dla Chin baryłkę, wyniosła 77,6 dolarów. Była więc wyższa od górnego pułapu cenowego ustalonego przez kraje G7 (60 dolarów). Oznacza to, że chińscy importerzy cały czas łamali sankcje Zachodu.

Po raz pierwszy od 2018 roku Rosja wyprzedziła Arabię ​​Saudyjską pod względem fizycznych wolumenów dostaw ropy do Chin i zajęła pierwsze miejsce. Jak zauważa Reuters, to Arabia Saudyjska straciła swój udział w rynku na rzecz tańszej rosyjskiej ropy.

Eksport rosyjskich produktów naftowych do Chin w ubiegłym roku wyniósł ok. 7,29 mld dolarów, czyli 2,3 razy więcej niż w 2022 r. (3,24 mld dolarów). Dostawy gazu z Rosji (w tym gazu ziemnego i LNG) wzrosły o 6,5 proc., do 11,7 mld dolarów.

Import metali z grupy platynowców (platyny, palladu, rodu) z Rosji do Chin wzrósł o dwie trzecie i w 2023 r. osiągnął wartość 1,88 miliarda dolarów.

Co Rosja importuje z Chin?

Według chińskich statystyk celnych wielkość chińskiego eksportu do Rosji w ciągu roku wzrosła prawie 1,5-krotnie – o 46,9 proc. – do 111 miliardów dolarów. Prawie 60 proc. wartości chińskiego eksportu do Rosji stanowią maszyny, urządzenia i pojazdy.

Wyróżnia się eksport samochodów osobowych, który w 2023 r. wzrósł ponad siedmiokrotnie (do 11,5 mld dolarów). Uwzględniając ciężarówki, autobusy, traktory (3,75 miliarda dolarów w 2023 r.) i części samochodowe (2,05 miliarda dolarów), dostawy osiągnęły poziom 22,5 miliarda dolarów.

– Jeśli chodzi o rynek motoryzacyjny, chińscy dostawcy wykorzystali możliwości, jakie otworzyły się na rynku rosyjskim w związku z odejściem zachodnich koncernów, co doprowadziło do znacznego wzrostu kosztów importu z „nieprzyjaznych krajów” i wstrzymania produkcji w Rosji – napisali eksperci Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych.

Jak obejść sankcje?

Ostrzegają oni przed rosnącym uzależnieniem rosyjskiej gospodarki od Chin. Choć udział Chin w obrotach handlowych Rosji szacuje się na prawie jedną trzecią, udział Rosji w chińskim handlu zagranicznym jest znacznie niższy (dane są utajnione) od udziału Zachodu, co podtrzymuje ryzyko spadku wzajemnego handlu między Rosją a Chinami w przypadku wtórnych sankcji.

Ten proces już się zaczął. W styczniu 2024 r. chińskie banki państwowe zaczęły pozbywać się rosyjskich klientów i odmawiać obsługi transakcji w rublach i innych walutach. To następstwo grudniowego dekretu prezydenta USA Joe Bidena, który upoważnia Departament Skarbu USA do nakładania sankcji na zagraniczne banki za pomoc w transakcjach na rzecz podmiotów rosyjskich objętych sankcjami lub za ułatwianie dostaw niektórych materiałów i sprzętu dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

– Niektóre chińskie banki mogły przyjmować dolary z Rosji do grudnia, ale teraz nie mogą – potwierdziła RBK Maya Man, dyrektorka generalna Shanghai ManYa Industry & Trade (dostarcza sprzęt, komponenty i materiały do ​​Rosji). – Przy odpisywaniu lub wysyłaniu pieniędzy proszono nas o nowe, dodatkowe informacje: nazwę wysyłanego produktu, nazwę producenta i odbiorcy. Otrzymując pieniądze, chiński bank musi także podać informację, od kogo i za jaki towar otrzymuje pieniądze – uzupełniała Jekaterina Kizewicz, dyrektor generalna firmy logistycznej Atvira.

„Jest oczywiste, że strona chińska również szuka rozwiązania pozwalającego na obejście presji sankcyjnej. Należy zaznaczyć, że mówimy wyłącznie o płatnościach w dolarach, nie dotyczy to wzajemnych rozliczeń w rublach i juanach” – komentuje organizacja rosyjskich przedsiębiorców Opora.

W 2023 roku Chiny zwiększyły import rosyjskich towarów o 12,7 proc. (do 129,1 mld dolarów), zakupy rosyjskiego aluminium (2,1 razy), olejów roślinnych (dwukrotnie), metali szlachetnych (o 43 proc.). Takie są wyniki handlu rosyjsko-chińskiego za 2023 rok, przeanalizowane przez gazetę RBK.

Przyjaciele kują taniej

Pozostało 95% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Biedronka trzęsie giełdą. Na akcjach Dino leje się krew
Handel
Zaskakujące wyniki Biedronki. Kurs Dino się załamał
Handel
Minister finansów chce walczyć z "małpkami. Zapowiada wspópracę z ministrą zdrowia
Handel
Udział Polski w Expo 2025 w Osace to szansa dla rodzimych firm
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Handel
Zaskakujące poparcie młodych dla zakazu handlu alkoholem