O wynikach eksportu, w kraju który od ośmiu miesięcy walczy z rosyjską napaścią, poinformowało ministerstwo gospodarki Ukrainy.

„W ubiegłym miesiącu ukraińskie przedsiębiorstwa wyeksportowały za granicę produkty o wartości 4,144 mld dol. Dla porównania w sierpniu było to 3,363 mld dol. To najlepszy wynik od lutego 2022 r.” – cytuje komunikat resortu agencja Unian.

Wielkość ukraińskiego eksportu wzrosła także ilościowo. Jeśli w sierpniu ilość ukraińskich produktów wyeksportowanych za granicę wyniosła 7,29 mln ton, to we wrześniu liczba ta wzrosła o 32 proc. - do 9,66 mln ton.

Dzięki temu saldo wymiany handlowej poprawiło się we wrześniu. Wielkość importu w ubiegłym miesiącu przewyższyła eksport tylko o 354 mln dolarów, podczas gdy w sierpniu ujemne saldo wymiany wyniosło 1 mld 53 mln dolarów.

Unia pomaga Ukrainie sprzedawać towary na swoim rynku. 24 maja Rada UE przyjęła rozporządzenie zezwalające na czasową liberalizację handlu z Ukrainą

Czytaj więcej

Biznes IT w Ukrainie oparł się wojnie

„Oznacza to, że w ciągu roku nie zostanie pobrana opłata importowa za cały ukraiński eksport do Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom UE będzie mogła znacząco wesprzeć ukraińską gospodarkę” – stwierdziła w komunikacie Rada UE.

Decyzja będzie ważna przez rok i zawiesza m.in. wszystkie cła na mocy układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą, który ustanawia pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu.

Zawieszono również pobór ceł antydumpingowych oraz stosowanie ogólnych reguł importowych na import z Ukrainy. 21 sierpnia szef delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas powiedział, że Unia może przedłużyć termin zniesienia ceł importowych na cały ukraiński eksport.