Szwedzi planują jeszcze większe inwestycje. W najbliższych 5-7 latach Ikea zamierza zainwestować w sumie 100 mld rubli - poinformował szef rosyjskiego oddziału Ikea Centres Milen Genczew w rozmowie z portalem viedomosti.ru. maja powstać nowe centra handlowe na terenie całej Rosji oraz rozbudowane zostaną sklepy znajdujące się na terenach moskiewskiego obszaru miejskiego, w tym także w miejscowości Mytiszczi pod Moskwą. Ikea chce też rozbudować swój zakład w Jesipowie.

Obecnie Ikea ma 14 dużych sklepów w 11 regionach Rosji.

Ikea nie zamierza wycofywać się z inwestycji mimo problemów jakie ma ostatnio w Rosji.

Sąd w Smoleńsku nakazał sieci zapłacenie ponad 507 mln rubli rosyjskiemu biznesmenowi Konstantemu Ponomarjowowi. Biznesmen procesuje się od 10 lat z siecią o dostawy energii elektrycznej do sklepu szwedzkiej sieci w St. Petersburgu. W sumie Ikea ma około 500 spraw sądowych w tym kraju. Najgłośniejsza dotyczy własności gruntu na którym stoi rosyjska centrala spółki w Moskwie.

Ikea rozpoczęła działalność w Rosji w 2000 roku. Przez ostatnie pięć lat zapłaciła ponad 60 mld rubli podatków i zatrudnia ponad 12 tys. osób.

W ostatnich 12 miesiącach Ikea otworzyła 19 nowych sklepów na całym świecie. Tym samym zarządza siecią 340 sklepów w 28 krajach świata. W 2017 roku Ikea otworzy pierwszy sklep w Indiach.