Rząd w Buenos Aires może otrzymać kolejną transzę 5,7 mld dolarów, co daje od czerwca wypłaconą mu sumę 20,4 mld dolarów. Rada podwyższyła ponadto kredyt pomostowy do 56,3 mld dolarów na wsparcie budżetu tego kraju.
Prezydent Mauricio Macri zawarł w czerwcu porozumienie z Funduszem o kredycie 50 mld dolarów na powstrzymanie spadku kursu peso. Argentyńska waluta traciła jednak nadal, co zmusiło prezydenta do renegocjacji porozumienia.
Rada omówiła wykonanie planu gospodarczego Argentyny, a po jej posiedzeniu dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde oświadczyła: Argentyna miała trudne warunki rynkowe, ale władze pozostały na kursie realizacji celów ustalonych w porozumieniu o kredycie pomostowym. Dla osiągnięcia tych celów zdwoiły działania reformatorskie przyspieszając redukowanie deficytu, aby osiągnąć w 2019 r. równowagę budżetu pierwotnego i jego nadwyżkę od 2020 r. Budżet na 2019 r. przyjęty prze izbę niższą parlamentu jest oparty na tym celu.
Duże wyzwania nie zniknęły, ale pełne wdrożenie ustaleń porozumienia o kredycie pomostowym wraz z silnym wsparciem ze strony społeczności międzynarodowej powinny pozwolić temu krajowi na powrót do stabilizacji w skali makro i na pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego z korzyścią dla wszystkich obywateli — oświadczyła.
W liście intencyjnym przesłanym do MFW w ramach porozumienia Argentyna podała, że spodziewa się w 2018 r. spadku gospodarczego o 2-3 proc. PKB, w następnym roku o 0,5-2 proc., ale od jego polowy zakłada poprawę. Inflacja osiągnie maksymalny pułap 40 proc. w styczniu, a następnie szybko zmaleje do nieco ponad 20 proc. pod koniec 2019 r.