Miliardy wsparcia z UE

Polska może przeznaczyć blisko 7,5 mld euro z unijnego budżetu na wydatki związane z walką z koronawirusem – poinformowała Komisja Europejska.

Publikacja: 15.03.2020 20:00

Miliardy wsparcia z UE

Foto: AFP

– To jest ogromna kwota. Teraz tylko trzeba to dobrze zorganizować w kraju, żeby dostęp nastąpił szybko. Wiele małych firm operuje z marżą rzędu 4 procent. W takiej sytuacji jak obecna, bardzo szybko zbankrutują. Dlatego im pomoc potrzebna jest już w w najbliższych tygodniach – powiedziała „Rzeczpospolitej" Danuta Hübner, była unijna komisarz, obecnie eurodeputowana KO.

W Brukseli przedstawiono w piątek pierwszy pakiet gospodarczej odpowiedzi na pandemię koronawirusa. – Wirus jest nie tylko groźny dla naszego zdrowia, ale uderza w naszą gospodarkę. To wielki szok dla europejskiej i globalnej gospodarki. Musimy sprawić, żeby był tak krótkoterminowy i ograniczony jak się da, bez trwałych szkód dla gospodarki. Państwa muszą wiedzieć, że mogą wspomagać potrzebujące sektory, jak np. transport czy turystyka – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Według KE wzrost w UE na pewno będzie wolniejsze od zakładanego przed wybuchem pandemii, ale o ile, to zależy od tego, jak wspólnie odpowiemy na zagrożenie. Von der Leyen podkreśliła, że pakiet to pomoc na teraz, bo sytuacja jest dynamiczna i z pewnością potrzebne będą kolejne instrumenty.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Gospodarka
Przed wyborami gospodarka USA jest w niezłym stanie
Gospodarka
Trwa grabież prywatnych majątków w Rosji. Wiemy, kogo to spotyka
Gospodarka
Rynki wschodzące czeka fala obniżek stóp procentowych
Gospodarka
Rośnie strefa ubóstwa we Francji