Tak dobrze, że aż źle. Zbyt niskie bezrobocie staje się problemem dla Rosji

Rosja cierpi na niedobór siły roboczej. Problem ten pojawił się w 2022 roku i trwa do dziś. Obecnie bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie. Według Centrum Analiz Makroekonomicznych i Krótkookresowego Prognozowania, liczba miejsc pracy przewyższyła liczbę zatrudnionych i tych, którzy mogliby podjąć pracę o blisko 2 miliony.

Publikacja: 28.12.2024 11:50

Tak dobrze, że aż źle. Zbyt niskie bezrobocie staje się problemem dla Rosji

Foto: PAP/EPA

W 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła w Rosji 3,2 proc. Był to najniższy poziom od 1992 roku. Niedawno Władimir Putin informował na konferencji prasowej, że bezrobocie w Rosji jest rekordowo niskie i wynosi 2,3 proc. Wśród młodzieży spadło ono poniżej 9 proc. Tymczasem w przeszłości bezrobocie w tej grupie wynosiło 20-25 proc.

W samej Moskwie – według informacji władz lokalnych – nie ma już osób uznanych oficjalnie za bezrobotne. Jednocześnie w różnych branżach brakuje kadr. – Nikt już nie potrzebuje statusu osoby bezrobotnej. W rzeczywistości nie ma ani jednej osoby, dla której nie moglibyśmy znaleźć pracy w mieście – mówiła Aleksandra Aleksandrowa, zastępczyni szefa Departamentu Pracy i Ochrony Socjalnej Mieszkańców Moskwy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Gospodarka
Upadek człowieka, który stworzył forum w Davos
Gospodarka
Niemcy – militarny kolos na (jeszcze) glinianych nogach
Gospodarka
Od czerwca nowe warunki handlu UE z Ukrainą. Jak się zmienią?
Materiał Promocyjny
Zakaz fajerwerków to straty dla gospodarki i zagrożenie bezpieczeństwa
Gospodarka
Bruksela chce rozmawiać z Waszyngtonem o cłach. Proponuje rozwiązanie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku