Monika Borkowska

Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji

Transformacja ma odwodzić nas od paliw kopalnych. Proces ten przełoży się na światowe rynki ropy. Jednak – jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energii – nie od razu. Wygląda na to, że popyt na ropę w 2030 r. będzie wciąż o 3,2 mln baryłek dziennie wyższy niż w 2023 r., głównie za sprawą Indii i Chin.

W Poznaniu można już zatankować wodór

Orlen uruchomił w Poznaniu pierwszą ogólnodostępną, całodobową stację tankowania wodoru. Każdego dnia będzie tu mogło zatankować 25 autobusów. Zaopatrzyć się w paliwo wodorowe będą mogły również auta ciężarowe i osobowe.

Dostęp do zielonej energii to warunek rozwoju biznesu

Rząd mówi o nowej legislacji, ale my dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że potrzebujemy już konkretnych rozwiązań, a nie zapewnień – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Mapa drogowa do neutralności klimatycznej

Walka o planetę wyrasta na jedno z największych wyzwań współczesności. Problemy środowiskowe dostrzega coraz więcej osób. Wśród największych ryzyk dla świata wskazywane są te związane ze zmianami klimatu.

Transformacja musi być prowadzona w sposób zaplanowany

Przed nami dużo wyzwań, choć ich skala jest różna w różnych krajach. Nie ma w Europie drugiego kraju, gdzie węgiel stanowi ponad 60 proc. w miksie energetycznym – mówi Maciej Jakubik, koordynator projektu ds. regulacji europejskich w Forum Energii.