Olimpiada nie będzie bonanzą dla gospodarki

Szefowie firm we Francji wątpią, by letnia olimpiada (26 lipca-11 sierpnia) miała pozytywny wpływ na gospodarkę kraju.

Publikacja: 11.02.2024 14:34

Olimpiada nie będzie bonanzą dla gospodarki

Foto: Andrea Mantovani/Bloomberg

W końcu ubiegłego roku pojawiały się głosy, że igrzyska olimpijskie mogą być ważnym bodźcem dla gospodarki francuskiej. Ruszyła wtedy podwyżka cen w paryskich hotelach, położonych najbliżej miejsca uroczystej inauguracji na Sekwanie. Na początku lutego rozeszła się informacja o śledztwie prowadzonym przez pion finansowy krajowej prokuratury wobec szefa komitetu organizacyjnego igrzysk, kilkukrotnego medalisty olimpijskiego w kajakach, Tony Estangueta w sprawie jego wynagrodzenia i konfliktu interesów.

Czytaj więcej

Przełom w historii olimpiad. W Paryżu będą reklamować piwo

Ostatnie wydarzenia zwiększyły sceptycyzm szefów firm co do gospodarczych konsekwencji tego wydarzenia sportowego. 57 proc. zapytanych w ramach dużej konsultacji z przedsiębiorcami przez firmę OpinionWay dla organizacji CCI France, dziennika „La Tribune” i kanału tv LCI uznało, że olimpiada będzie mieć dodatnie skutki na działalność we Francji, 58 proc. jest zdania, że przyczyni się do promowania kraju na świecie. Z kolei 24 proc. respondentów było zdania, że olimpiady szkodzą gospodarce, a 17 proc. uznało, że nie będą reklamą Francji. 16 proc. stwierdziło, że olimpiada nie będzie mieć żadnego wpływu na gospodarkę kraju.

Drugim wnioskiem z ankiety jest stanowisko 27 proc. uczestników, że ich region/okolica skorzysta w niczym na olimpiadzie. Przeciwnego zdania było 64 proc. odpowiedzi,

Czytaj więcej

Francja przygotowuje się do igrzysk. Nie wszystko idzie dobrze

Większość konkurencji odbędzie się w Paryżu i w departamencie Ile-de-France, mecze piłki nożnej, ręcznej, regaty żeglarskie, strzelanie do celu, surfing przewidziano w innych regionach, 82 proc. prezesów nie spodziewa się żadnych skutków.

Jedyną dobrą informacją wynikającą z tej konsultacji jest poprawa nastrojów prezesów. Po spadku w IV kwartale doszło do poprawy w styczniu do 87 pkt z 77 pkt w grudniu. Daleko jeszcze do średniej długoterminowej 100 pkt. Najbliższą przyszłość lepiej oceniło z kolei 24 proc. respondentów, o 5 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Zmalała także z 49 do 45 proc. liczba szefów, obawiających się skutków inflacji na kondycję ich firm. Ich zaufanie do gospodarki może pogorszyć się, jeśli zmaleje wzrost w tym roku. OECD przewiduje dla Francji wzrost o 0,8 proc. PKB w 2024 r.

Gospodarka
Bruksela chce rozmawiać z Waszyngtonem o cłach. Proponuje rozwiązanie
Gospodarka
Gospodarka USA zwalnia, a Donald Trump chce ciąć wydatki z budżetu
Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne